Dożynki Gminno-Parafialne – Garbów 2015

Dożynki Gminno-Parafialne – Garbów 2015

28.08.2015

W niedzielę 23 sierpnia mieszkańcy gminy Garbów świętowali Dożynki Gminno-Parafialne.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. Dziękczynna, za ukończenie żniw i prac polowych odprawiona w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie, z udziałem rolników, gości, władz samorządowych i wielu mieszkańców. Nabożeństwo odprawili wspólnie ks. kan. prof. Marian Stasiak, ks. Andrzej Bocheński i ks. kan. Zenon Małyszek.

W homilii, którą wygłosił ks. Zbigniew Szabała zebrani usłyszeli o symbolice chleba, o trudzie pracy rolnika, bez której tego chleba by nie było. W trakcie nabożeństwa odbyło się również poświęcenie wieńców dożynkowych. Podczas mszy śpiewały dwa chóry parafialne z Garbowa i Garbowa-Cukrowni.

 

CZĘŚĆ OFICJALNA I OBRZĘDOWA

Po zakończeniu nabożeństwa barwny korowód prowadzony przez Garbowską Orkiestrę Dętą przemaszerował na plac za Urzędem Gminy. Każde KGW przygotowało swój niepowtarzalny wieniec dożynkowy - symbol zebranych plonów. Po prezentacji wieńców Małgorzata Sanaluta, za-ca wójta, przedstawiła starostów dożynek –którymi w tym roku byli: Bożena Grabarz z Lesiec i Jacek Poleszak z Przybysławic.

Kolejnym punktem programu był obrzęd przekazania chleba gospodarzowi. Wójt gminy Kazimierz Firlej przyjął bochen chleba z rąk starostów i obiecał dzielić go sprawiedliwie.

Następnie powitał wszystkich zebranych. Wspólnie z mieszkańcami gminy w uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, wśród których byli: posłowie na Sejm RP Henryk Smolarz i Lech Sprawka, Marceli Niezgoda- podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Krzysztof Juściński dyr. Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich, reprezentujący Marszałków Województwa Lubelskiego - przedstawiciel WojewodyLubelskiego Tomasz Woś – dyr. Wydziału UW, Robert Wójcik - wicestarosta powiatu oraz przedstawiciele WODR w Końskowoli, ARiMR, LGD „Kraina wokół Lublina”.

Po wystąpieniach okolicznościowych Starostowie wraz z Wójtem i Katarzyną Chabros, przewodniczącą Rady Gminy, częstowali chlebem uczestników „Święta Plonów”, a Starościna rozdawała cukierki.

Podczas części obrzędowej panie z KGW ośpiewały przyniesione wieńce.

W trakcie uroczystości trwał konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Wieńce oceniali: Jolanta Rymarz,z LGD „Kraina wokół Lublina”, Edyta Tomasiak, dyr. BS w Niemcach o/Garbów, Anna Smolak, z BS w Nałęczowie o/Garbów, Katarzyna Miszczuk, skarbnik gminy, Marcin Zaprawa,z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Elizówce. Należy podkreślić, że wszystkie wieńce żniwne były piękne i starannie wykonane. Komisja miała nie lada problem z ich oceną. Oto wyniki konkursu:

w kategorii wieńców tradycyjnych

I miejsce – KGW Garbów

II – KGW Zagrody, III – KGW Gutanów

w kategorii wieńców współczesnych

I miejsce – KGW Przybysławice

II – KGW Leśce, KGW Bogucin, KGW Wola Przybysławska

III KGW Piotrowice Wielkie i KGW Janów

Dwa najpiękniejsze wieńce z Garbowa i Przybysławic będą reprezentowały naszą gminę 30 sierpnia na Dożynkach Powiatowych w Radawcu.

Do konkursu „Najpiękniejsza posesja Powiatu Lubelskiego” 2015 zgłoszono dwie posesje z Gminy Garbów - w kategorii zabudowa wiejska – gospodarstwo Marioli i Sławomira Wartaczów z Gutanowa,

- w kategorii zabudowa jednorodzinna – posesja z ogrodemMałgorzaty Oerter z Garbowa.

 

CZĘŚĆ ROZRYWKOWA DOŻYNEK

W drugiej części Święta Plonów wystąpiły miejscowe i zaproszone zespoły. Na ludową nutę zatańczył i zaśpiewał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Bogutki”, z nowym repertuarem wystąpił Kabaret „Sami Swoi nie ma Mocnych” z Gutanowa, zatańczyły dwie grupy Zespołu Tańca Nowoczesnego Volumen. Z koncertem melodii wystąpiła Garbowska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Kazimierza Kołodzieja. Na klarnecie grał Leszek Mirosław z Wojciechowa, skoczne rytmy wiec panie z KGW porwały do tańca nawet Proboszcza i Wikarego. Wszystkich zaskoczył spontanicznie zaimprowizowany występ garbowskich sołtysów z hymnem „Nie ma mocnych na sołtysa” autorstwa Małgosi Parakowskiej. Koncertował rokowy zespól THE OXIDE. Niespodzianką wieczoru był śpiewający sobowtór Maryli Rodowicz, który rozbawił i włączył publiczność do wspólnego śpiewania niezapomnianych przebojów Maryli. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna grał i śpiewał zespół CEZAR.

GMINNEMU ŚWIĘTU CHLEBA TOWARZYSZYŁY:

-losowanie nagród dla klientów BS w Nałęczowie o/Garbów

- wystawa płodów rolnych przygotowana przez Zespół Doradztwa Rolniczego z Elizówki

- wystawa fotograficzna „Piękne ogrody w gminie Garbów”

- wystawa obrazów malarskich Krystyny Zlot oraz publikacje Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej

- stoisko LGD „Kraina wokół Lublina, stoisko przedmiotów wykonanych techniką decoupage, kosmetyków,

- dmuchane zamki i zjeżdżalnie

- stoiska BS z Nałęczowa i BS z Niemiec o/Garbów

- punkt gastronomiczny Restauracji „Podolanka”

- stoisko firmy Hydraulicznej Technika Grzewcza i Sanitarna Dariusza Dąbrowskiego i firmy KAMEN prezentującej kotły na różne paliwo

-stoisko Elżbiety Kucharzyk, przedstawiciela firmy Colway International z punktem informacyjnym o suplementach diety i kosmetykach na bazie kolagenu naturalnego.

 

W PRZEGLĄDZIE OGRÓDKÓW PRZYDOMOWYCH UDZIAŁ WZIĘLI:

1. Czubaszek Iwona - Garbów

2. Dec Hanna - Garbów

3. Drozd Leszek - Piotrowice Wielkie

4. Gwiazda Mariusz - Piotrowice Wielkie

5. Kamińska Anna - Przybysławice

6. Kulik Marzena - Wola Przybysławska

7. Misztal Krzysztof - Janów

8. Pliszka Adam i Sylwia - Borków

9. Spasówka Danuta - Karolin

10. Tarka Małgorzata - Leśce

11. Urban Marzena - Leśce

12. Wankiewicz Leszek - Wola Przybysławska

13. Wojcieszek Mariola - Garbów Drugi

Dla wymienionych osób czekały upominki –sadzonka juki i ozdobna doniczka

 

Dożynki prowadziła z humorem Alina Reszka i Michał Wylaź, wolontariusz z MIT. Piękne dekoracje dożynkowe oraz „witacze” wykonali pracownicy Urzędu Gminy. GOPS, GBP, GZOSz, stażyści.

Liczba wyświetleń: 4773
© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: