GMINA GARBÓW

 

Garbów wyspa na stawie, fot H. StępniakAtrakcyjność turystyczna Gminy Garbów wiąże się z kilkoma atutami. Są to malownicze tereny, ciekawe zabytki, stawy rybne, duża liczba punktów gastronomicznych ze smaczną regionalną kuchnią, a także bliskość Lublina, Nałęczowa i Kozłówki. Ukształtowały się tu specyficzne warunki przyrodnicze łączące bogactwo lessowych wąwozów i polodowcowych terenów. Północną część gminy zajmuje Obszar Chronionego Krajobrazu „Kozi Bór”, z jeziorkiem „Rejowiec” i „Duży Ług” (użytki ekologiczne). Spotkać można rzadkie gatunki roślin i zwierząt, m.in. wełnianka, rosiczka, kalina koralowa, czarny bocian, perkozy.

Walorom krajobrazowo-przyrodniczym dorównuje bogata historia. Badania archeologiczne dowodzą ze już w VII wieku n.e. istniało tu grodzisko otoczone fosą i wałami. Ogromny wpływ na dzieje Garbowa ma fakt że już od XII wieku istniała tu jedna z pierwszych parafii w tym regionie.

Neogotycki kościół w GarbowiePrzejeżdżając przez Garbów zwracają uwagę strzeliste wieże neogotyckiego kościoła parafialnego (1908-12) wg projektu J. P. Dziekońskiego. Jeden z najwyższych kościołów w Polsce, w elewację kościoła wmurowano kilkanaście łusek pocisków na pamiątkę bitwy z  I wojny światowej. Na jednej z wież znajduje się wielki dzwon, ufundowany w 1512 r przez proboszcza Jana Ożarowskiego, kapelana króla Zygmunta. Dzwon uważany jest za protoplastę krakowskiego „Zygmunta”. Mimo burzliwych dziejów przetrwał do naszych czasów. We wnętrzu kościoła, w ołtarzu głównym, wykonanym z czarnego dębu możemy obejrzeć obrazy kazimierskiego malarza Antoniego Michalaka: „Męczeństwo św. Wojciecha” i drugi odsłaniany w uroczystości odpustowe – „Przemienienie Pańskie”. Kościół zdobią Stacje Drogi Krzyżowej i rzeźby dłuta znanej artystki, rzeźbiarki Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej.
 
Na wzgórzu górującym nad miejscowością podziwiać można ruiny barokowego kościoła św. Wojciecha z połowy XVII wieku zwane Kościeliskiem, fragmenty bocznej ściany i murowaną fasadę. W zamurowanych i niedostępnych podziemiach znajdują się m.in. krypty rodziny Jezierskich.  Kościelisko wpisane jest w rejestrze zabytków jako trwała ruina krajobrazowa, a jego urok i magia przyciągają do Garbowa malarzy i fotografów.

Po wschodniej stronie wzgórza znajduje się wąwóz lessowy prowadzący w kierunku starego cmentarza parafialnego z I poł. XIX w. zamkniętego dla pochówku w 1923 r.  Na jego terenie znajdują się zabytkowe nagrobki okolicznych ziemian oraz Mauzoleum Moskalewskich z 1875 r. – w którym pochowany jest I Wojewoda Lubelski Stanisław Moskalewski.

Centralnym punktem Garbowa jest klasycystyczny pałac hr. Jezierskich, z XIX w. otoczony parkiem dworskim i malowniczymi stawami. Ostatnimi właścicielami byli Stefania i Zygmunt Broniewscy. Obecnie w pałacu mieści się Multimedialna Izba Tradycji. W sąsiednich Przybysławicach można obejrzeć zespół dworsko-parkowy z początku XX w., siedzibę rodu Broniewskich herbu Tarnawa, przemysłowców, założycieli Cukrowni Garbów.

Następny ciekawy obiekt to modrzewiowy dwór w Leścach Trzcińskich herbu Rawicz. Obecni właściciele odrestaurowali zabytek za co zdobyli nagrodę konserwatora zabytków „Laur Konserwatorski” oraz srebrną odznakę Ministra Kultury „Za opiekę nad zabytkami”. Warto zobaczyć dwór i park w Piotrowicach Wielkich, z końca XIX w, (1899 r.) rodziny Kopciów oraz willa-dworek w Gutanowie hr. Grabowskich herbu Topór, potomków króla Stanisława Poniatowskiego, wybudowaną obok dawnego modrzewiowego dworu, który uległ zniszczeniu w czasie I wojny światowej. Stacja kolejki wąskotorowej w Bogucinie z 1917 r. w charakterze architektury dworskiej na Lubelszczyźnie. Zachowany fragment rampy kolejowej. Obecnie Hotel Restauracja „Dwór Lwowski”.

Miłośników turysRajd rowerowy, fot.H.Stępniaktyki rowerowej, pięknych krajobrazów i zabytków architektury zapraszamy do Garbowa na ciekawe trasy rowerowe: Południową Pętlą po Gminie Garbów (pętla dł. 17 km, łączy  się z 8km szlakiem „łącznikowym” prowadzącym do Nałęczowa) oraz Północną Pętlą po Gminie Garbów „Śladami dworów garbowskich” (33 km).
 
 
 
 
 
 
 
 
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: