Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie informuje, że w terminie od 20 sierpnia do 15 września 2021 r. można składać w tut. Ośrodku wnioski o przyznanie pomocy materialnej dla uczniów (stypendium i zasiłek szkolny) na rok szkolny 2021/2022.
Uprawnieni do stypendium szkolnego są uczniowie:
• w których rodzinie dochód nie przekracza kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej, tj. 528,00 zł (od 1 stycznia 2022 r. 600,00 zł) miesięcznie na osobę w rodzinie, 701,00 zł na osobę samotną (od 1 stycznia 2022 r. 776,00 zł).
• będący uczniami szkół podstawowych (z wyjątkiem „zerówki”) , oraz szkół średnich działających na prawach szkoły publicznej.
• którzy nie ukończyli 24 roku życia.
Z zasiłku szkolnego mogą skorzystać osoby, które spełniają powyższe kryteria oraz znalazły się w trudnej sytuacji życiowej (np. zdarzenie losowe, śmierć lub choroba członka rodziny, itp.)
UWAGA: uczniowie szkół średnich dołączają do wniosku zaświadczenie ze szkoły lub oświadczenie o kontynuowaniu nauki w roku szkolnym 2021/2022 oraz planowanym terminie zakończenia nauki.
Podczas obliczania dochodu rodziny brane są pod uwagę zarówno dochody nieudokumentowane np. praca dorywcza, otrzymywane umowne alimenty jak i dochody udokumentowane, które należy wykazać poprzez przedstawienie:
• zaświadczenia z zakładu pracy o dochodzie brutto, potrąconej zaliczce na podatek dochodowy, potrąconych składkach (części finansowanej przez ubezpieczonego) i dochodzie netto za poprzedni miesiąc.
• zaświadczenia z urzędu skarbowego, z informacją o wysokości: przychodu; kosztów uzyskania przychodu; różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania; dochodów z innych źródeł niż pozarolnicza działalność gospodarcza; odliczonych od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne; należnego podatku;
odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. (w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych).
• decyzji przyznającej lub dowodu otrzymania emerytury (wydruk przelewu, odcinek pocztowy), renty, innych świadczeń z ZUS, KRUS.
• nakazu płatniczego podatku rolnego, zaświadczenia z Urzędu Gminy albo oświadczenia o powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych oraz umowa dzierżawy jeśli gospodarstwo rolne nie jest użytkowane.
• dowodu wpłaty/przelewu aktualnej składki KRUS.
• zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
• decyzji PUP o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia szkoleniowego, stypendium, dodatku aktywizacyjnego.
• potwierdzenia wpłaty/przelewu zasądzonych alimentów za poprzedni miesiąc oraz tytułu wykonawczego (wyrok sądu, protokół ugody, umowa notarialna)
Do dochodu dodaje się również długoterminowe świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia rodzinne (zasiłek rodzinny z dodatkami, świadczenie lub zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie rodzicielskie) i świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które wnioskodawca wymienia w dołączonym do wniosku oświadczeniu.