GMINA GARBÓW
Atrakcyjność turystyczna Gminy Garbów wiąże się z kilkoma atutami. Są to malownicze tereny, ciekawe zabytki, stawy rybne, duża liczba punktów gastronomicznych ze smaczną regionalną kuchnią, a także bliskość Lublina, Nałęczowa i Kozłówki. Ukształtowały się tu specyficzne warunki przyrodnicze łączące bogactwo lessowych wąwozów i polodowcowych terenów. Północną część gminy zajmuje Obszar Chronionego Krajobrazu „Kozi Bór”, z jeziorkiem „Rejowiec” i „Duży Ług” (użytki ekologiczne). Spotkać można rzadkie gatunki roślin i zwierząt, m.in. wełnianka, rosiczka, kalina koralowa, czarny bocian, perkozy.
Walorom krajobrazowo-przyrodniczym dorównuje bogata historia. Badania archeologiczne dowodzą ze już w VII wieku n.e. istniało tu grodzisko otoczone fosą i wałami. Ogromny wpływ na dzieje Garbowa ma fakt że już od XII wieku istniała tu jedna z pierwszych parafii w tym regionie.
Przejeżdżając przez Garbów zwracają uwagę
strzeliste wieże neogotyckiego kościoła parafialnego (1908-12) wg projektu J. P. Dziekońskiego. Jeden z najwyższych kościołów w Polsce, w elewację kościoła wmurowano kilkanaście łusek pocisków na pamiątkę bitwy z I wojny światowej. Na jednej z wież znajduje się wielki dzwon, ufundowany w 1512 r przez proboszcza Jana Ożarowskiego, kapelana króla Zygmunta. Dzwon uważany jest za protoplastę krakowskiego „Zygmunta”. Mimo burzliwych dziejów przetrwał do naszych czasów. We wnętrzu kościoła, w ołtarzu głównym, wykonanym z czarnego dębu możemy obejrzeć obrazy kazimierskiego malarza Antoniego Michalaka: „Męczeństwo św. Wojciecha” i drugi odsłaniany w uroczystości odpustowe – „Przemienienie Pańskie”. Kościół zdobią Stacje Drogi Krzyżowej i rzeźby dłuta znanej artystki, rzeźbiarki Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej.
Na wzgórzu górującym nad miejscowością podziwiać można ruiny barokowego kościoła św. Wojciecha z połowy XVII wieku zwane Kościeliskiem, fragmenty bocznej ściany i murowaną fasadę. W zamurowanych i niedostępnych podziemiach znajdują się m.in. krypty rodziny Jezierskich. Kościelisko wpisane jest w rejestrze zabytków jako trwała ruina krajobrazowa, a jego urok i magia przyciągają do Garbowa malarzy i fotografów.
Po wschodniej stronie wzgórza znajduje się wąwóz lessowy prowadzący w kierunku starego cmentarza parafialnego z I poł. XIX w. zamkniętego dla pochówku w 1923 r. Na jego terenie znajdują się zabytkowe nagrobki okolicznych ziemian oraz Mauzoleum Moskalewskich z 1875 r. – w którym pochowany jest I Wojewoda Lubelski Stanisław Moskalewski.
Centralnym punktem Garbowa jest klasycystyczny pałac hr. Jezierskich, z XIX w. otoczony parkiem dworskim i malowniczymi stawami. Ostatnimi właścicielami byli Stefania i Zygmunt Broniewscy. Obecnie w pałacu mieści się Multimedialna Izba Tradycji. W sąsiednich Przybysławicach można obejrzeć zespół dworsko-parkowy z początku XX w., siedzibę rodu Broniewskich herbu Tarnawa, przemysłowców, założycieli Cukrowni Garbów.
Następny ciekawy obiekt to modrzewiowy dwór w Leścach Trzcińskich herbu Rawicz. Obecni właściciele odrestaurowali zabytek za co zdobyli nagrodę konserwatora zabytków „Laur Konserwatorski” oraz srebrną odznakę Ministra Kultury „Za opiekę nad zabytkami”. Warto zobaczyć dwór i park w Piotrowicach Wielkich, z końca XIX w, (1899 r.) rodziny Kopciów oraz willa-dworek w Gutanowie hr. Grabowskich herbu Topór, potomków króla Stanisława Poniatowskiego, wybudowaną obok dawnego modrzewiowego dworu, który uległ zniszczeniu w czasie I wojny światowej. Stacja kolejki wąskotorowej w Bogucinie z 1917 r. w charakterze architektury dworskiej na Lubelszczyźnie. Zachowany fragment rampy kolejowej. Obecnie Hotel Restauracja „Dwór Lwowski”.
Miłośników turystyki rowerowej, pięknych krajobrazów i zabytków architektury zapraszamy do Garbowa na ciekawe trasy rowerowe: Południową Pętlą po Gminie Garbów (pętla dł. 17 km, łączy
się z 8km szlakiem „łącznikowym” prowadzącym do Nałęczowa) oraz Północną Pętlą po Gminie Garbów „Śladami dworów garbowskich” (33 km).