23 kwietnia już po raz 27 obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Jest to dzień dyskusji na temat roli książki, jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu.
Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930 a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel. W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
W 1995 roku, w Paryżu z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO przyjęta została odpowiednia rezolucja ustanawiająca dzień 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, aby w tym dniu podjęli choć jedno działanie promujące czytelnictwo: skorzystali z bogatej oferty biblioteki, podzielili się swoimi fascynacjami książkowymi w mediach społecznościowych, zorganizowali wspólne głośne czytanie w formie online, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka.
Źródła: