RCB - INFORMACJA w najbliższych dniach możliwy spadek temperatury -14 stopni

RCB - INFORMACJA w najbliższych dniach możliwy spadek temperatury -14 stopni

18.01.2016

W dniach 16-21 stycznia IMGW prognozuje stopniowy spadek temperatury na terenie kraju. W nocy 16/17 przewidywana jest temperatura minimalna -13°C na północnym wschodzie oraz lokalnie w kotlinach karpackich.

 

W okresie od 17 do 21 (niedziela-czwartek) temperatura minimalna wyniesie do -14°C na północnym wschodzie oraz lokalnie w rejonach podgórskich. W nocy 15/16 na północnym wschodzie oraz w Sudetach prognozuje się opady o natężeniu umiarkowanym, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

REKOMENDACJE DLA LUDNOŚCI1 

 • Aby nie dopuścić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu należy: 
  • ubierać się stosownie do temperatury na zewnątrz. Gdy planujemy dłuższe przebywanie na dworze należy ubierać się warstwowo, najlepiej w odzież z naturalnych tkanin lub tkanin typu polar. Ważne, aby ubranie nie utrudniało krążenia krwi; 
  • nosić odpowiednie, ciepłe obuwie, które nie będzie ograniczało możliwości poruszania palcami; 
  • nosić ocieplane, luźne rękawice i czapkę zasłaniającą czoło i uszy. 
 • Nie należy zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń.
 • Przed wyjściem na mróz warto posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną – szczególnie dotyczy to dzieci. 
 • Przebywając na dworze, nie należy stać nieruchomo na zimnie; gdy zaczynamy odczuwać chłód warto zwiększyć aktywność fizyczną – przestępować z nogi na nogę, podskakiwać, rozcierać ręce itp. 
 • W żadnym wypadku nie wolno spożywać na mrozie alkoholu, sprzyja to wychładzaniu organizmu. 
 • Warto, o ile to nie jest konieczne, w najbardziej mroźne dni ograniczyć pobyt na dworze. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci oraz osób starszych. 

 

REKOMENDACJE DLA SŁUŻB I INSTYTUCJI REAGOWANIA KRYZYSOWEGO – PRZYPOMNIENIE 

 • Stała kontrola (np. co 1,5 h) miejsc przebywania osób bezdomnych
 • Włączenie w skład zespołu interwencyjnego ratownika medycznego (PCK lub inne podmioty dysponujące przeszkolonymi wolontariuszami) – ocena stanu zdrowia, pomoc na miejscu, podejmowanie decyzji o przewiezieniu do szpitala. 
 • Dowożenie ciepłych posiłków do miejsc przebywania bezdomnych. 
 • Zapewnienie współpracy Policji i Straży Miejskiej z noclegowniami i schroniskami. W warunkach zagrożenia życia do noclegowni powinny trafiać nawet osoby pod wpływem alkoholu. 
 • Uczulenie izb przyjęć i centrów ratunkowych, aby nie wypisywać osób bezdomnych w nocy (konieczny kontakt z Policją lub Strażą Miejską w celu przewiezienia do schroniska).
 • Uwrażliwianie społeczeństwa, aby informowało o osobach zagrożonych wychłodzeniem
 • Zaaktywizowanie ośrodków pomocy społecznej w celu wsparcia osób które ze względu na stan zdrowia, biedę lub ograniczenia mentalne nie są w stanie zapewnić sobie ogrzewania. 
 • Przy utrzymującej się przez kilka dni temperaturze -100C i poniższej uruchomienie koksowników
 • Wszystkie służby kryzysowe powinny wykorzystywać w jak najszerszym zakresie środki masowego przekazu (szczególnie rozgłośnie radiowe) oraz media społecznościowe do informowania i ostrzegania ludności o możliwych poważnych utrudnieniach w transporcie. 
 • W sytuacji utrudnień na drogach i szlakach kolejowych zapewnienie sprawnego przekazywania informacji o przebiegu zdarzenia i prognozie jego zakończenia do osób, które nie biorą bezpośredniego w nim udziału (np. kierowców stojących w korku lub podróżnych w unieruchomionym pociągu). W pragmatyce działań służb należałoby uwzględnić ewentualną obsługę osób narażonych pośrednio na negatywne skutki zakłóceń w ruchu kolejowym lub drogowym. 

 

 1Szczegółowe rekomendacje przy odczuwalnej temperaturze dla organizmu: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje_UTCI.pdf.  

Liczba wyświetleń: 1269
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu pałac w Garbowie, zdjęcia z obchodów święta 3 maja

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: kwiecień-maj 2024 (399-400)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: