Rolnicy Gminy Garbów
Wójt Gminy Garbów informuje, że w związku ze stwierdzeniem przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy wystąpienia w „piątym okresie raportowania” (okres 05) tj. od 1 maja do 30 czerwca 2019 roku, suszy rolniczej na obszarze Polski (– w tym gm. Garbów woj. Lubelskie – częściowo Wola Przybysławska, Janów , Borków i Przybysławice) wśród upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych i roślin strączkowych [rosnących tylko na I kategorii gleby wg IUNG – gleby bardzo lekka – silnie podatna] istnieje pilna potrzeba zgłaszania powstałych strat w wymienionych uprawach – co umożliwi określenie zakresu zaistniałych szkód i sformułowanie zgłoszenia do Wojewody Lubelskiego informującego o przystąpieniu Komisji powołanej zarządzeniem Wojewody Lubelskiego Nr 80 z dnia 8 kwietnia 2019 r. do szacowania strat zgodnie ze złożonymi wnioskami.
Na podstawie otrzymanych zgłoszeń, Komisja dokona szacowania zakresu i wysokości szkód powstałych w gospodarstwach rolnych, przeprowadzi lustrację upraw w poszczególnych gospodarstwach, w celu stwierdzenia faktycznego zakresu szkód.
W związku z powyższym prosimy zainteresowanych o składanie w sekretariacie Urzędu Gminy Garbów pokój nr 11 pisemnych wniosków o oszacowanie wysokości i zakresu powstałych szkód w uprawach (określonych wyżej).
Wnioski należy składać zgodnie z przyjętym wzorem (do pobrania w Urzędzie Gminy lub ze strony internetowej UG lub LUW) w terminie do 19 lipca 2019 r. Termin składania wniosków może ulec wydłużeniu w sytuacji, gdy wystąpi taka konieczność, a rolnicy zostaną o tym powiadomieni w sposób zwyczajowo przyjęty. Szacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych przebiegać będzie na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r., poz. 187 ze zm.) oraz w oparciu o „Wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczące ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę” z dnia 29 maja 2019 r.
W celu ustalenia średniego % obniżenia rocznej produkcji w gospodarstwie zgłaszający będzie musiał podać we wniosku uprawy, w których wystąpiły szkody oraz wszystkie pozostałe inne uprawy – w oparciu o powierzchnię i strukturę upraw wykazaną przez rolnika we wniosku o dopłaty obszarowe na rok 2019.
Ponadto rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą zobowiązani są do podania podczas szacowania przez komisję - rocznej wielkości produkcji towarowej poszczególnych grup zwierząt gospodarskich (trzoda chlewna, bydło) oraz mleka (jako średnia roczna produkcja ustalona na podstawie 3 ostatnich lat).
Przedmiotowe dane (nazwy poszczególnych upraw rolnych i ich łączne powierzchnie oraz wielkości dotyczące rocznej produkcji zwierzęcej) należy przygotować wcześniej, co przyczyni się do sprawniejszego spisania protokołu w czasie wizji oraz pozwoli uniknąć ewentualnych błędów.
Zagrożenie suszą na poziomie gminy (Rok: 2019)
Dokumenty do pobrania:
- oświadczenie o stratach w uprawach...
- oświadczenie o stratach w sadach i plantacjach wieloletnich...
- oświadczenie o stratach i ilości zwierząt w gospodarstwie...
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych...
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.