11 Listopada - 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości

11 Listopada - 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości

16.11.2018

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

Garbowskie obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się Mszą świętą o pomyślność Wolnej i Niepodległej Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, w kościele Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Liturgię pod przewodnictwem ks. prof. Mariana Stasiaka sprawowali: ks. kan. Marian Szuba, ks. kan. Stanisław Wąsik i ks. proboszcz Zenon Małyszek. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Mateusz Wójcik. Mszę uświetnił Chór Parafialny i Garbowska Orkiestra Dęta.

Po nabożeństwie przemaszerowaliśmy z symbolami narodowymi, sztandarami szkół, gminy, kombatantów, OSP, ngo i orkiestrami do Domu Strażaka.

 

ODSŁONIĘCIE KAMIENIA-POMNIKA

Oficjalne uroczystości rozpoczęto od podniesienia flagi państwowej na maszt przez strażaków. W samo południe  razem z całą Polską odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Po tej doniosłej chwili wójt Kazimierz Firlej w swoim przemówieniu przybliżył historię walk o niepodległość i  odczytał akt erekcyjny budowy kamienia-pomnika. Akt erekcyjny podpisywali obecni na uroczystości mieszkańcy i będzie on wmurowany pod pomnikiem w kapsule czasu.

Pomnik  odsłonili przedstawicieli społeczności gminnej: wójt gminy Kazimierz Firlej, przewodnicząca VII kadencji Rady Gminy Katarzyna Chabros, prezes OSP Hieronim Chabros, przedstawiciel kombatantów Tadeusz Szopa, uczennica szkoły w Garbowie Anna Wójcik,  a pobłogosławił ks. proboszcz Zenon Małyszek.

Przy dźwiękach werbli wiązanki kwiatów złożyli: Wójt wraz z radnymi Zenonem Koputem i Agnieszką Pasternak, Przedstawiciele Powiatu Lubelskiego, Szkoły Podstawowej w Garbowie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, Stowarzyszenia Wspólnota Garbowska.

Tekst  Niepodległościowego Apelu Pamięci i wezwania odczytał Piotr Chabros a odpowiadali Druhowie Strażacy. Na zakończenie ceremonii odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej, uczeń M. Wójcik zaprosił wszystkich zebranych na część artystyczną do budynku szkoły w Garbowie.

 

Kamień-pomnik ma ponad cztery metry wysokości. Ten ogromny głaz wydobyli druhowie z OSP Garbów z rzeki Kurówki. Na jego szczycie umieszczone zostało godło państwowe, niżej daty 1918-2018 oraz wykuta inskrypcja:

 

Wdzięczni za bezcenny dar Niepodległej Ojczyzny
Mieszkańcy Gminy Garbów 11 XI 2018

Godło i napisy na kamieniu zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Witold Marcewicz z Bełżyc w oparciu o koncepcję plastyka Adama Packa z Garbowa. Inicjatorką upamiętnienia w ten sposób 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości była Małgorzata Sanaluta - zastępca Wójta Gminy, która koordynowała projekt we współpracy z Małgorzatą Drozd i pracownikami Urzędu Gminy ze społecznym zaangażowaniem radnych oraz lokalnych firm.

 

„W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ”

Pod takim hasłem uczniowie, ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej i kl. III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie, przygotowali akademię. Zebranych w szkole powitała dyr. Nina Bartoszcze-Wylaź.

Wiele wzruszeń dostarczył program artystyczny z tekstami literackimi, poezją i pieśniami patriotycznymi.

Uczniowie, ubrani w stroje z epoki, na tle prezentacji multimedialnej, przedstawiali scenki z życia naszego narodu, ukazujące wydarzenia sprzed 100 lat, jak i te nam bliższe, których starsze pokolenie było świadkiem. Teksty, przeplatane piosenkami, mówiły o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, o I i II wojnie światowej, czasach PRL, „Solidarności”, papieżu Polaku Janie Pawle II. W ten sposób przedstawiono drogę, jaką przez lata musieli pokonać Polacy, byśmy mogli dziś żyć spokojnie w wolności.

Młodzi artyści za swój przepiękny występ otrzymali gromkie brawa od publiczności. Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Lucyny Żak, Bożeny Tuszyńskiej-Firlej, Marty Pietraś.

Dodatkowy klimat i uroczysty nastrój podkreślała piękna scenografia i okolicznościowa wystawa na 100 lecie Niepodległej oraz wystawa obrazów historycznych malarki Krystyny Zlot.

Uroczystość była wspaniałą lekcją rozwijającą kształtowanie patriotyzmu i budzenie dumy z przynależności narodowej. Przypomniała też wybitnych i zasłużonych ludzi, którzy budowali Polskę nowoczesną i niepodległą.

 PAMIĘTAMY O POLEGŁYCH ŻOŁNIERZACH

 

Po akademii uczestnicy Święta Narodowego, z pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą pod kierunkiem Wiesława Sołdaja, złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod obeliskiem z 1928 roku na Cmentarzu Wojennym w Garbowie i na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie.

 

Halina Stępniak

Liczba wyświetleń: 2695
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu nowa siedziba Ośrodka Zdrowia w Garbowie

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: styczeń-marzec 2024 (396-398)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: