UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA
Garbowskie obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się Mszą świętą o pomyślność Wolnej i Niepodległej Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, w kościele Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Liturgię pod przewodnictwem ks. prof. Mariana Stasiaka sprawowali: ks. kan. Marian Szuba, ks. kan. Stanisław Wąsik i ks. proboszcz Zenon Małyszek. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Mateusz Wójcik. Mszę uświetnił Chór Parafialny i Garbowska Orkiestra Dęta.
Po nabożeństwie przemaszerowaliśmy z symbolami narodowymi, sztandarami szkół, gminy, kombatantów, OSP, ngo i orkiestrami do Domu Strażaka.
ODSŁONIĘCIE KAMIENIA-POMNIKA
Oficjalne uroczystości rozpoczęto od podniesienia flagi państwowej na maszt przez strażaków. W samo południe razem z całą Polską odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.
Po tej doniosłej chwili wójt Kazimierz Firlej w swoim przemówieniu przybliżył historię walk o niepodległość i odczytał akt erekcyjny budowy kamienia-pomnika. Akt erekcyjny podpisywali obecni na uroczystości mieszkańcy i będzie on wmurowany pod pomnikiem w kapsule czasu.
Pomnik odsłonili przedstawicieli społeczności gminnej: wójt gminy Kazimierz Firlej, przewodnicząca VII kadencji Rady Gminy Katarzyna Chabros, prezes OSP Hieronim Chabros, przedstawiciel kombatantów Tadeusz Szopa, uczennica szkoły w Garbowie Anna Wójcik, a pobłogosławił ks. proboszcz Zenon Małyszek.
Przy dźwiękach werbli wiązanki kwiatów złożyli: Wójt wraz z radnymi Zenonem Koputem i Agnieszką Pasternak, Przedstawiciele Powiatu Lubelskiego, Szkoły Podstawowej w Garbowie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, Stowarzyszenia Wspólnota Garbowska.
Tekst Niepodległościowego Apelu Pamięci i wezwania odczytał Piotr Chabros a odpowiadali Druhowie Strażacy. Na zakończenie ceremonii odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej, uczeń M. Wójcik zaprosił wszystkich zebranych na część artystyczną do budynku szkoły w Garbowie.
Kamień-pomnik ma ponad cztery metry wysokości. Ten ogromny głaz wydobyli druhowie z OSP Garbów z rzeki Kurówki. Na jego szczycie umieszczone zostało godło państwowe, niżej daty 1918-2018 oraz wykuta inskrypcja:
Godło i napisy na kamieniu zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Witold Marcewicz z Bełżyc w oparciu o koncepcję plastyka Adama Packa z Garbowa. Inicjatorką upamiętnienia w ten sposób 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości była Małgorzata Sanaluta - zastępca Wójta Gminy, która koordynowała projekt we współpracy z Małgorzatą Drozd i pracownikami Urzędu Gminy ze społecznym zaangażowaniem radnych oraz lokalnych firm.
„W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ”
Pod takim hasłem uczniowie, ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej i kl. III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie, przygotowali akademię. Zebranych w szkole powitała dyr. Nina Bartoszcze-Wylaź.
Wiele wzruszeń dostarczył program artystyczny z tekstami literackimi, poezją i pieśniami patriotycznymi.
Uczniowie, ubrani w stroje z epoki, na tle prezentacji multimedialnej, przedstawiali scenki z życia naszego narodu, ukazujące wydarzenia sprzed 100 lat, jak i te nam bliższe, których starsze pokolenie było świadkiem. Teksty, przeplatane piosenkami, mówiły o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, o I i II wojnie światowej, czasach PRL, „Solidarności”, papieżu Polaku Janie Pawle II. W ten sposób przedstawiono drogę, jaką przez lata musieli pokonać Polacy, byśmy mogli dziś żyć spokojnie w wolności.
Młodzi artyści za swój przepiękny występ otrzymali gromkie brawa od publiczności. Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Lucyny Żak, Bożeny Tuszyńskiej-Firlej, Marty Pietraś.
Dodatkowy klimat i uroczysty nastrój podkreślała piękna scenografia i okolicznościowa wystawa na 100 lecie Niepodległej oraz wystawa obrazów historycznych malarki Krystyny Zlot.
Uroczystość była wspaniałą lekcją rozwijającą kształtowanie patriotyzmu i budzenie dumy z przynależności narodowej. Przypomniała też wybitnych i zasłużonych ludzi, którzy budowali Polskę nowoczesną i niepodległą.
PAMIĘTAMY O POLEGŁYCH ŻOŁNIERZACH
Po akademii uczestnicy Święta Narodowego, z pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą pod kierunkiem Wiesława Sołdaja, złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod obeliskiem z 1928 roku na Cmentarzu Wojennym w Garbowie i na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie.
Halina Stępniak
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.