Zdjęcie Artykułu

11 Listopada - 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości

16.11.2018

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

Garbowskie obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się Mszą świętą o pomyślność Wolnej i Niepodległej Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, w kościele Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Liturgię pod przewodnictwem ks. prof. Mariana Stasiaka sprawowali: ks. kan. Marian Szuba, ks. kan. Stanisław Wąsik i ks. proboszcz Zenon Małyszek. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Mateusz Wójcik. Mszę uświetnił Chór Parafialny i Garbowska Orkiestra Dęta.

Po nabożeństwie przemaszerowaliśmy z symbolami narodowymi, sztandarami szkół, gminy, kombatantów, OSP, ngo i orkiestrami do Domu Strażaka.

 

ODSŁONIĘCIE KAMIENIA-POMNIKA

Oficjalne uroczystości rozpoczęto od podniesienia flagi państwowej na maszt przez strażaków. W samo południe  razem z całą Polską odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Po tej doniosłej chwili wójt Kazimierz Firlej w swoim przemówieniu przybliżył historię walk o niepodległość i  odczytał akt erekcyjny budowy kamienia-pomnika. Akt erekcyjny podpisywali obecni na uroczystości mieszkańcy i będzie on wmurowany pod pomnikiem w kapsule czasu.

Pomnik  odsłonili przedstawicieli społeczności gminnej: wójt gminy Kazimierz Firlej, przewodnicząca VII kadencji Rady Gminy Katarzyna Chabros, prezes OSP Hieronim Chabros, przedstawiciel kombatantów Tadeusz Szopa, uczennica szkoły w Garbowie Anna Wójcik,  a pobłogosławił ks. proboszcz Zenon Małyszek.

Przy dźwiękach werbli wiązanki kwiatów złożyli: Wójt wraz z radnymi Zenonem Koputem i Agnieszką Pasternak, Przedstawiciele Powiatu Lubelskiego, Szkoły Podstawowej w Garbowie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, Stowarzyszenia Wspólnota Garbowska.

Tekst  Niepodległościowego Apelu Pamięci i wezwania odczytał Piotr Chabros a odpowiadali Druhowie Strażacy. Na zakończenie ceremonii odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej, uczeń M. Wójcik zaprosił wszystkich zebranych na część artystyczną do budynku szkoły w Garbowie.

 

Kamień-pomnik ma ponad cztery metry wysokości. Ten ogromny głaz wydobyli druhowie z OSP Garbów z rzeki Kurówki. Na jego szczycie umieszczone zostało godło państwowe, niżej daty 1918-2018 oraz wykuta inskrypcja:

 

Wdzięczni za bezcenny dar Niepodległej Ojczyzny
Mieszkańcy Gminy Garbów 11 XI 2018

Godło i napisy na kamieniu zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz Witold Marcewicz z Bełżyc w oparciu o koncepcję plastyka Adama Packa z Garbowa. Inicjatorką upamiętnienia w ten sposób 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości była Małgorzata Sanaluta - zastępca Wójta Gminy, która koordynowała projekt we współpracy z Małgorzatą Drozd i pracownikami Urzędu Gminy ze społecznym zaangażowaniem radnych oraz lokalnych firm.

 

„W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ”

Pod takim hasłem uczniowie, ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej i kl. III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie, przygotowali akademię. Zebranych w szkole powitała dyr. Nina Bartoszcze-Wylaź.

Wiele wzruszeń dostarczył program artystyczny z tekstami literackimi, poezją i pieśniami patriotycznymi.

Uczniowie, ubrani w stroje z epoki, na tle prezentacji multimedialnej, przedstawiali scenki z życia naszego narodu, ukazujące wydarzenia sprzed 100 lat, jak i te nam bliższe, których starsze pokolenie było świadkiem. Teksty, przeplatane piosenkami, mówiły o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, o I i II wojnie światowej, czasach PRL, „Solidarności”, papieżu Polaku Janie Pawle II. W ten sposób przedstawiono drogę, jaką przez lata musieli pokonać Polacy, byśmy mogli dziś żyć spokojnie w wolności.

Młodzi artyści za swój przepiękny występ otrzymali gromkie brawa od publiczności. Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Lucyny Żak, Bożeny Tuszyńskiej-Firlej, Marty Pietraś.

Dodatkowy klimat i uroczysty nastrój podkreślała piękna scenografia i okolicznościowa wystawa na 100 lecie Niepodległej oraz wystawa obrazów historycznych malarki Krystyny Zlot.

Uroczystość była wspaniałą lekcją rozwijającą kształtowanie patriotyzmu i budzenie dumy z przynależności narodowej. Przypomniała też wybitnych i zasłużonych ludzi, którzy budowali Polskę nowoczesną i niepodległą.

 PAMIĘTAMY O POLEGŁYCH ŻOŁNIERZACH

 

Po akademii uczestnicy Święta Narodowego, z pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą pod kierunkiem Wiesława Sołdaja, złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod obeliskiem z 1928 roku na Cmentarzu Wojennym w Garbowie i na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie.

 

Halina Stępniak

Liczba wyświetleń: 965
Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki Niskoemisyjnej Odpady po nowemu odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Zamówienia Publiczne zamowienia Platforma Usług Komunalnych
- wodomierze uslugikom
Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

POBIERZ AKTUALNY NUMER: grudzień 2019 (348)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: