Dzień Flagi RP – 100 flag na Stulecie Odzyskania Niepodległości

Dzień Flagi RP – 100 flag na Stulecie Odzyskania Niepodległości

27.04.2018

Flaga państwowa obok godła i hymnu jest jednym z trzech symboli suwerenności Polski oraz historii dziedzictwa kulturowego narodu.

 

Barwy – biała i czerwona, jako pochodne barw Orła i Pogoni, po raz pierwszy zostały uznane za barwy narodowe na Sejmie Królestwa Polskiego 7 lutego 1831r., podczas Powstania Listopadowego.

„Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:
Artykuł 1.Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2.Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.”

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, barwy i kształt flagi uchwalił sejm ustawodawczy odrodzonego państwa 1 sierpnia 1919 roku. W ustawie podano „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.” 

2 maja jest obchodzone Święto Flagi Narodowej. Zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Wybór daty święta był powodowany faktem, że w czasach PRL robiono wszystko, aby po uroczystościach 1 maja zdejmować flagi państwowe, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W roku Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowaliśmy dla mieszkańców „100 Flag na Stulecie”.

Zapraszamy do Urzędu Gminy Garbów 30 kwietnia i 2 maja po odbiór flag. Zadbajmy aby każdy dom był udekorowany Narodową Flagą we wszystkie święta państwowe jako wyraz naszego patriotyzmu i dumy z faktu bycia Polakiem.

Wójt Gminy Garbów

Kazimierz Firlej

Liczba wyświetleń: 1396
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: listopad-grudzień 2023 (394-395)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: