Zdjęcie Artykułu

Dzień Flagi RP – 100 flag na Stulecie Odzyskania Niepodległości

27.04.2018

Flaga państwowa obok godła i hymnu jest jednym z trzech symboli suwerenności Polski oraz historii dziedzictwa kulturowego narodu.

 

Barwy – biała i czerwona, jako pochodne barw Orła i Pogoni, po raz pierwszy zostały uznane za barwy narodowe na Sejmie Królestwa Polskiego 7 lutego 1831r., podczas Powstania Listopadowego.

„Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:
Artykuł 1.Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2.Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.”

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, barwy i kształt flagi uchwalił sejm ustawodawczy odrodzonego państwa 1 sierpnia 1919 roku. W ustawie podano „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.” 

2 maja jest obchodzone Święto Flagi Narodowej. Zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Wybór daty święta był powodowany faktem, że w czasach PRL robiono wszystko, aby po uroczystościach 1 maja zdejmować flagi państwowe, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Jednocześnie 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W roku Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowaliśmy dla mieszkańców „100 Flag na Stulecie”.

Zapraszamy do Urzędu Gminy Garbów 30 kwietnia i 2 maja po odbiór flag. Zadbajmy aby każdy dom był udekorowany Narodową Flagą we wszystkie święta państwowe jako wyraz naszego patriotyzmu i dumy z faktu bycia Polakiem.

Wójt Gminy Garbów

Kazimierz Firlej

Liczba wyświetleń: 608
Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki Niskoemisyjnej Odpady po nowemu odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Zamówienia Publiczne zamowienia Platforma Usług Komunalnych
- wodomierze uslugikom
Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

POBIERZ AKTUALNY NUMER: grudzień 2019 (348)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: