Zdjęcie Artykułu

Biały Krzyż na garbowskiej łące

26.09.2017

żołnierz września 1939

„Gdzieś pozostał ognisk dym,
Dróg przebytych kurz,
Cień siwej mgły ...
Tylko w polu biały krzyż
Nie pamięta już,
Kto pod nim śpi ...”

 

W dniu 5 września  na łące położonej przy ul. Dolnej w Garbowie dokonano ekshumacji szczątków, zmarłego na skutek odniesionych ran we wrześniu 1939 roku, nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, prawdopodobnie pochodzącego z rozbitej przez Niemców Armii „Łódź”.

W pracach ekshumacyjnych, prowadzonych na wniosek Wójta Gminy Garbów , uczestniczyło czterech archeologów, dwóch pracowników  Instytutu Pamięci Narodowej oraz pracownik Polskiego Czerwonego Krzyża. Szczątki zostały umieszczone w trumnie ekshumacyjnej, i po odmówieniu modlitwy pożegnalnej oraz poświęceniu przez księdza wikariusza parafii p.w. „Przemienienia Pańskiego” pochowane w kwaterze wojennej na cmentarzu parafialnym w Garbowie.

Prace ekshumacyjne, zostały podjęte na podstawie przekazanych wspomnień  świadków uczestniczących w prowizorycznym pogrzebie żołnierza. Szczególne podziękowania należą się Panu Janowi Suskiemu, który  przez wiele lat opiekował się mogiłą na łące, Radnemu  Gminy Garbów – Panu Zenonowi  Koputowi  oraz okolicznym mieszkańcom za pamięć i szacunek dla bezimiennej mogiły.

Dzięki takim inicjatywom  przywracamy godność żołnierzom, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność. Po 78 latach odbył się   prawdziwy, religijny pochówek. Nasze działanie ma również walor wychowawczy i edukacyjny, pokazuje, że historia nie dzieje się gdzieś w podręcznikach, ale obok nas.

Powrót

Liczba wyświetleń: 1004
Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki Niskoemisyjnej Odpady po nowemu odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Zamówienia Publiczne zamowienia Platforma Usług Komunalnych
- wodomierze uslugikom
Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

POBIERZ AKTUALNY NUMER: grudzień 2019 (348)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: