Fotorelacja z Dożynek Gminnych 2017

Fotorelacja z Dożynek Gminnych 2017

22.08.2017

20 sierpnia 2017 roku

Współorganizatorem Dożynek było sołectwo Meszno z sołtysem Janem Gawronem. 

MESZNO: 

Najmniejsza pod względem liczby ludności miejscowość i sołectwo w gminie Garbów. Obecnie zamieszkuje tu 64 mieszkańców w 20 domach. Mówią, że małe jest piękne, i nasze Meszno ma uroków wiele.

Wioska położona jest wśród lasów i łąk, wśród których biją źródła. Wody jednego z nich zasilają dopływ rzeki Syroczanki. Powierzchnia obrębu geodezyjnego Meszno wynosi 785/6 ha, co oznacza, że Meszno jest na 6 miejscu pod względem powierzchni w gminie Garbów (po Woli Przybysławskiej, Garbowie, Bogucinie, Przybysławicach i Gutanowie), zatem średnia gęstość zaludnienia wynosi 12,26 osób/1km2.

Z powierzchni 785 ha - lasy zajmują 80 %, a 153 ha to grunty orne, łąki i tereny zabudowane.

Okoliczne lasy należną do kompleksu leśnego znajdującego się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Kozi Bór”, utworzonego 1990 r. Dominują tu bory sosnowe z udziałem dębu szypułkowego oraz bory mieszane.

 

Etymologia nazwy MESZNO prawdopodobnie pochodzi od słowa - meszne – Meszne była to danina kościelna, przeznaczona na odprawianie mszy, stąd przeznaczone w tym celu folwarki lub obszary gruntów, nadawane kościołom, otrzymywały często nazwy: Meszna, Meszne, Meszno, Mszenna.

W początkowym okresie przysiółek Meszno należał wraz z Wolą Przybysławską do gminy Markuszów w powiecie puławskim. W 1972r. obie wioski odłączono od Markuszowa i przyłączono do gminy Garbów.

Meszno należy do Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Starościnie, erygowanej w 1926 r. dekretem biskupa Mariana Fulmana, natomiast kościół w Starościnie konsekrował w 1939 r. bł. biskup Władysław Goral.

Łatwo trafić do Meszna, jadąc z Woli, obok leśniczówki, przez las drogą asfaltową. Można też dojechać od strony Starościna. Droga przez wieś wije się jak wąż, po obu jej stronach pobudowane są gospodarstwa.

Przy wjeździe do wioski znajduje się przystanek (tu dojeżdża szkolny autobus, który wozi dzieci do szkoły w Garbowie). Drugi przystanek usytuowano na końcu wsi, w kierunku Starościna.

W tym miejscu przebiega trasa rowerowa „Północna pętla po gminie Garbów” szlak – czarny długości ok. 35 km, który biegnie przez: Garbów, Karolin, Leśce, Piotrowice Wielkie, Borków, Kruk, Janów, Meszno, Wolę Przybysławską, Przybysławice, Zagrody i kończy się w Garbowie.

 

Sołtysem Meszna jest Jan Gawron, który od lat 80. pełni w samorządzie gminnym różne funkcje. Był przodownikiem ochrony roślin, mężem zaufania od tytoniu, radnym Gromadzkiej Rady Narodowej, funkcję sołtysa pełni od 1985 r. (od czasu wyodrębnienia sołectwa). Przez wiele lat zajmował się gospodarstwem rolnym i uprawą warzyw. Otrzymał odznakę Zasłużony Pracownik Rolnictwa.

Pan Jan jest pogodny i zawsze uśmiechnięty, interesuje się historią, lubi słuchać i sam ciekawie opowiada o przeszłości. Lubi zwierzęta, kot i pies zawsze mu towarzyszą w obejściu. Ale pasją są różnej rasy gołębie.

Sołtys Meszna troszczy się o swoich mieszkańców, bardzo zabiegał o budowę dróg i obwodnicy Meszna, a ostatnio potrzebę budowy placu zabaw argumentował wzmożoną aktywnością bocianów.

Liczba wyświetleń: 4499
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu nowa siedziba Ośrodka Zdrowia w Garbowie

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: styczeń-marzec 2024 (396-398)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: