W tym roku mija 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjne już świętowanie tej rocznicy jest widocznym znakiem naszej tożsamości narodowej.
Gminne uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, w Kościele Parafialnym w Garbowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich w strojach ludowych, strażacy, młodzież oraz mieszkańcy gminy.
Mszę św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Zenona Małyszka odprawił ks. prof. Marian Stasiak i ks. Zbigniew Szabała, który wygłosił homilię. Nawiązał w niej do święta narodowego i święta kościelnego – Maryi Królowej Korony Polskiej. Liturgię uświetnił chór parafialny i Garbowska Orkiestra Dęta.
Po nabożeństwie nastąpił przemarsz, w asyście połączonych orkiestr dętych, pocztów sztandarowych pod „Kamień Kościuszki” w garbowskim parku. Od wielu lat gromadzimy się tam, oddając cześć twórcom Konstytucji 3 Maja, wielkim patriotom zatroskanym o losy Ojczyzny oraz wszystkim tym, którzy na przestrzeni dziejów chcieli uczynić Polskę silną i sprawiedliwą.
Po odegraniu hymnu państwowego, przedstawiciele władz gminnych wójt Kazimierz Firlej i przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Chabros wraz z ks. proboszczem oraz delegacją Gminnego Koła PSL złożyli pod pomnikiem wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Z racji tego, że w tym roku przypada 100 rocznica postawienia pomnika-kamienia z napisem „Cześć Kościuszce 1718-1917” wykonano pamiątkową fotografię.
Ze względu na zmienną pogodę dalsza część uroczystości odbyła się w sali OSP i rozpoczęła od odegrania hymnu państwowego przez Garbowską Orkiestrę Dętą.
Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Przybysławicach, przebrani w stroje z epoki przedstawili inscenizację „W karczmie, gdzieś we wschodniej Polsce”, w której przypomnieli okoliczności uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Całość przedstawienia wzbogacono recytacją wierszy i pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru.
Zebrani wysłuchali okolicznościowego wystąpienia wójta Kazimierza Firleja, który mówił:
- Niech to święto, które zbiega się także ze świętem flagi polskiej uświadomi nam na nowo znaczenie słów „wolność i niepodległość”, niech stanie się okazją do refleksji nad przyszłość kolejnych pokoleń Polaków, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny. Życzę, aby czas, w którym żyjemy był czasem pokoju i sprawiedliwości społecznej, aby rządzący i rządzeni mieli poczucie współodpowiedzialności za dalsze losy naszego społeczeństwa, za losy ludzkości.
Wójt podziękował młodzieży za występ i nauczycielom, którzy ich przygotowywali: Małgorzacie Janik, Katarzynie Topór, Mariuszowi Gajoszowi, Tomaszowi Żabie i Jackowi Decowi oraz wszystkim, uczestnikom tegorocznych obchodów święta. Zaprosił też na Gminne zawody sportowo-pożarnicze, które zaplanowano o godz. 14.00 na boisku w Woli Przybysławskiej.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Program Opieka wytchnieniowa
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaika Projekty Unijne
Program Czyste powietrze
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów
Plan gospodarki Niskoemisyjnej
Gospodarowanie odpadami
Film Promocyjny
Ogłoszenia Sołeckie
Biuletyn Informacji Publicznej
Poradnik Interesanta
Podatki
Zamówienia Publiczne
Serwis eNależności
Multimedialna Izba Tradycji
LGD Kraina Wokół Lublina
Kalendarz Imprez
Galeria Zdjęć
Monitor Polski
Dzienniki Urzędowe
E- mapa Gminy Garbów
Ochrona Danych Osobowych
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.
ZOBACZ AKTUALNY NUMER: wrzesień - październik 2024 (404-405)