Obchody Święta Konstytucji 3 Maja 2017

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja 2017

09.05.2017

W tym roku mija 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjne już świętowanie tej rocznicy jest widocznym znakiem naszej tożsamości narodowej.

Gminne uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, w Kościele Parafialnym w Garbowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich w strojach ludowych, strażacy, młodzież oraz mieszkańcy gminy.

Mszę św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Zenona Małyszka odprawił ks. prof. Marian Stasiak i ks. Zbigniew Szabała, który wygłosił homilię. Nawiązał w niej do święta narodowego i święta kościelnego – Maryi Królowej Korony Polskiej. Liturgię uświetnił chór parafialny i Garbowska Orkiestra Dęta.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz, w asyście połączonych orkiestr dętych, pocztów sztandarowych pod „Kamień Kościuszki” w garbowskim parku. Od wielu lat gromadzimy się tam, oddając cześć twórcom Konstytucji 3 Maja, wielkim patriotom zatroskanym o losy Ojczyzny oraz wszystkim tym, którzy na przestrzeni dziejów chcieli uczynić Polskę silną i sprawiedliwą. 

Po odegraniu hymnu państwowego, przedstawiciele władz gminnych wójt Kazimierz Firlej i przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Chabros wraz z ks. proboszczem oraz delegacją Gminnego Koła PSL złożyli pod pomnikiem wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Z racji tego, że w tym roku przypada 100 rocznica postawienia pomnika-kamienia z napisem „Cześć Kościuszce 1718-1917” wykonano pamiątkową fotografię.

Ze względu na zmienną pogodę dalsza część uroczystości odbyła się w sali OSP i rozpoczęła od odegrania hymnu państwowego przez Garbowską Orkiestrę Dętą.

Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Przybysławicach, przebrani w stroje z epoki przedstawili inscenizację „W karczmie, gdzieś we wschodniej Polsce”, w której przypomnieli okoliczności uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Całość przedstawienia wzbogacono recytacją wierszy i pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru. 

Zebrani wysłuchali okolicznościowego wystąpienia wójta Kazimierza Firleja, który mówił: 

- Niech to święto, które zbiega się także ze świętem flagi polskiej uświadomi nam na nowo znaczenie słów „wolność i niepodległość”, niech stanie się okazją do refleksji nad przyszłość kolejnych pokoleń Polaków, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny. Życzę, aby czas, w którym żyjemy był czasem pokoju i sprawiedliwości społecznej, aby rządzący i rządzeni mieli poczucie współodpowiedzialności za dalsze losy naszego społeczeństwa, za losy ludzkości.

Wójt podziękował młodzieży za występ i nauczycielom, którzy ich przygotowywali: Małgorzacie Janik, Katarzynie Topór, Mariuszowi Gajoszowi, Tomaszowi Żabie i Jackowi Decowi oraz wszystkim, uczestnikom tegorocznych obchodów święta. Zaprosił też na Gminne zawody sportowo-pożarnicze, które zaplanowano o godz. 14.00 na boisku w Woli Przybysławskiej.

Liczba wyświetleń: 2072
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu pałac w Garbowie, zdjęcia z obchodów święta 3 maja

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: kwiecień-maj 2024 (399-400)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: