W tym roku mija 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjne już świętowanie tej rocznicy jest widocznym znakiem naszej tożsamości narodowej.
Gminne uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, w Kościele Parafialnym w Garbowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich w strojach ludowych, strażacy, młodzież oraz mieszkańcy gminy.
Mszę św. pod przewodnictwem ks. proboszcza Zenona Małyszka odprawił ks. prof. Marian Stasiak i ks. Zbigniew Szabała, który wygłosił homilię. Nawiązał w niej do święta narodowego i święta kościelnego – Maryi Królowej Korony Polskiej. Liturgię uświetnił chór parafialny i Garbowska Orkiestra Dęta.
Po nabożeństwie nastąpił przemarsz, w asyście połączonych orkiestr dętych, pocztów sztandarowych pod „Kamień Kościuszki” w garbowskim parku. Od wielu lat gromadzimy się tam, oddając cześć twórcom Konstytucji 3 Maja, wielkim patriotom zatroskanym o losy Ojczyzny oraz wszystkim tym, którzy na przestrzeni dziejów chcieli uczynić Polskę silną i sprawiedliwą.
Po odegraniu hymnu państwowego, przedstawiciele władz gminnych wójt Kazimierz Firlej i przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Chabros wraz z ks. proboszczem oraz delegacją Gminnego Koła PSL złożyli pod pomnikiem wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Z racji tego, że w tym roku przypada 100 rocznica postawienia pomnika-kamienia z napisem „Cześć Kościuszce 1718-1917” wykonano pamiątkową fotografię.
Ze względu na zmienną pogodę dalsza część uroczystości odbyła się w sali OSP i rozpoczęła od odegrania hymnu państwowego przez Garbowską Orkiestrę Dętą.
Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Przybysławicach, przebrani w stroje z epoki przedstawili inscenizację „W karczmie, gdzieś we wschodniej Polsce”, w której przypomnieli okoliczności uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Całość przedstawienia wzbogacono recytacją wierszy i pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru.
Zebrani wysłuchali okolicznościowego wystąpienia wójta Kazimierza Firleja, który mówił:
- Niech to święto, które zbiega się także ze świętem flagi polskiej uświadomi nam na nowo znaczenie słów „wolność i niepodległość”, niech stanie się okazją do refleksji nad przyszłość kolejnych pokoleń Polaków, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny. Życzę, aby czas, w którym żyjemy był czasem pokoju i sprawiedliwości społecznej, aby rządzący i rządzeni mieli poczucie współodpowiedzialności za dalsze losy naszego społeczeństwa, za losy ludzkości.
Wójt podziękował młodzieży za występ i nauczycielom, którzy ich przygotowywali: Małgorzacie Janik, Katarzynie Topór, Mariuszowi Gajoszowi, Tomaszowi Żabie i Jackowi Decowi oraz wszystkim, uczestnikom tegorocznych obchodów święta. Zaprosił też na Gminne zawody sportowo-pożarnicze, które zaplanowano o godz. 14.00 na boisku w Woli Przybysławskiej.