Obchody  Święta Narodowego 3 Maja 2016

Obchody Święta Narodowego 3 Maja 2016

10.05.2016

We wtorek 3 maja br. w Garbowie odbyły się obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza św. za pomyślność Rzeczpospolitej i Narodu Polskiego w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego sprawowana przez ks. proboszcza Zenona Małyszka, który wygłosił homilię oraz ks. kan. Stanisława Wąsika. W tym dniu modlono się również za wszystkich strażaków w przededniu ich patronalnego święta – św. Floriana. W ten sposób wyrażano wdzięczność i uznanie wszystkim druhom OSP, którzy niosą bezcenną pomoc w chwilach zagrożenia mieszkańcom swoich miejscowości.

W uroczystościach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięły udział poczty sztandarowe, władze samorządowe, kombatanci, przedstawiciele jednostek pożarniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i mieszkańcy gminy.

Młodzież z Zespołu Szkół w Garbowie zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Witaj Maj, Trzeci Maj”, reżyserowany przez nauczycielki: Bożenę Tuszyńską-Firlej i Lucynę Żak, oprawę muzyczną przygotował – Mariusz Gajosz. Młodzież pięknie prezentowała się w strojach z epoki podczas inscenizacji oraz pokazu tanecznego poloneza i pozostawiła jak zawsze dobre wrażenia.

Po części artystycznej głos zabrał wójt gminy Kazimierz Firlej, który podkreślił w swoim przemówieniu jak ważne dla nas Polaków jest Święto 3 Maja. Rocznicę uchwalenia Konstytucji obchodzono nawet w czasie zaborów a w okresie międzywojennym było to wielkie święto państwowe. Święto Konstytucji przywrócono w 1990 r., od tamtego czasu jest ono świętem narodowym. Nasza gmina kontynuuje tę tradycję, wpisaną i zakorzenioną w naszej historii.

Wójt również podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Narodowego Święta, dając tym samym wyraz swojego patriotyzmu.

Następnie uczestnicy święta przemaszerowali pod pomnik w garbowskim parku przy akompaniamencie połączonych orkiestr dętych: jednej, która od lat uświetnia uroczystości patriotyczne w naszej gminie i drugiej – Garbowskiej Orkiestry Dętej.

Pod pomnikiem „Kamień Kościuszki” wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożył Wójt wraz z przewodniczącą Rady Gminy Katarzyną Chabros oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Radosław Orgasiński.

Na zakończenie święta majowego odbyły się Gminne Zawody Pożarniczo-Sportowe na boisku w Woli Przybysławskiej. 

Liczba wyświetleń: 1998
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu nowa siedziba Ośrodka Zdrowia w Garbowie

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: styczeń-marzec 2024 (396-398)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: