97 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

97 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

25.11.2015

Biało-czerwone flagi wywieszone na ulicach i budynkach, zapalone znicze na żołnierskich mogiłach i pomnikach poległych za ojczyznę – to tylko nieliczne oznaki naszej pamięci i hołd oddany Tym, którym zawdzięczamy wolność.

11 listopada1918 roku to szczególna data w historii Polski – to właśnie wtedy po 123 latach niewoli odzyskał nasz kraj wolność. W tym roku obchodzimy 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W dniu Narodowego Święta władze samorządowe gminy Garbów, strażacy, KGW, nauczyciele, młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Liturgię sprawował proboszcz ks. Zenon Małyszek i ks. Tadeusz Szaniawski, homilię wygłosił ks. Jerzy Czępiński.

Po nabożeństwie zebrani, przy dźwiękach patriotycznych pieśni, granych przez dwie orkiestry dęte, przemaszerowali do Domu Strażaka.

Na wstępie odśpiewano hymn narodowy i młodzież z Zespołu Szkół im. Bolesław Prusa w Przybysławicach przedstawiła montaż słowno-muzyczny pt. „Egzamin z historii”. Scenka ukazywała młodych studentów, którzy zdawali egzamin z historii Polski przed trzema profesorami. W wypowiadanych tekstach, słowach wierszy i piosenek występujący ukazali historię naszego państwa od 1772 roku aż po XX wiek.

Na zakończenie części artystycznej szkolny chór zaśpiewał pieśni, które wędrowały z polskim wojskiem przez lata trudnej i krwawej walki: „Wojenko, wojenko…”, „Pierwszą kadrową”, „Pierwszą brygadę” i inne. Uczniów przygotowali nauczyciele: Małgorzata Janik i Katarzyna Topór, Mariusz Gajosz i Magdalena Wiciejewska - chór, Jacek Dec - nagłośnienie.

Po okolicznościowym przemówieniu wójta Kazimierza Firleja, wszyscy udali się (autokarami) na cmentarz wojenny w Garbowie i pod pomnik Legionistów w Jastkowie. Złożono tam wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze.

Na zakończenie uroczystości Wójt podziękował wszystkim za udział w obchodach tak ważnego święta.

Powrót

Liczba wyświetleń: 2100
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu nowa siedziba Ośrodka Zdrowia w Garbowie

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: styczeń-marzec 2024 (396-398)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: