Biało-czerwone flagi wywieszone na ulicach i budynkach, zapalone znicze na żołnierskich mogiłach i pomnikach poległych za ojczyznę – to tylko nieliczne oznaki naszej pamięci i hołd oddany Tym, którym zawdzięczamy wolność.
11 listopada1918 roku to szczególna data w historii Polski – to właśnie wtedy po 123 latach niewoli odzyskał nasz kraj wolność. W tym roku obchodzimy 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W dniu Narodowego Święta władze samorządowe gminy Garbów, strażacy, KGW, nauczyciele, młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Liturgię sprawował proboszcz ks. Zenon Małyszek i ks. Tadeusz Szaniawski, homilię wygłosił ks. Jerzy Czępiński.
Po nabożeństwie zebrani, przy dźwiękach patriotycznych pieśni, granych przez dwie orkiestry dęte, przemaszerowali do Domu Strażaka.
Na wstępie odśpiewano hymn narodowy i młodzież z Zespołu Szkół im. Bolesław Prusa w Przybysławicach przedstawiła montaż słowno-muzyczny pt. „Egzamin z historii”. Scenka ukazywała młodych studentów, którzy zdawali egzamin z historii Polski przed trzema profesorami. W wypowiadanych tekstach, słowach wierszy i piosenek występujący ukazali historię naszego państwa od 1772 roku aż po XX wiek.
Na zakończenie części artystycznej szkolny chór zaśpiewał pieśni, które wędrowały z polskim wojskiem przez lata trudnej i krwawej walki: „Wojenko, wojenko…”, „Pierwszą kadrową”, „Pierwszą brygadę” i inne. Uczniów przygotowali nauczyciele: Małgorzata Janik i Katarzyna Topór, Mariusz Gajosz i Magdalena Wiciejewska - chór, Jacek Dec - nagłośnienie.
Po okolicznościowym przemówieniu wójta Kazimierza Firleja, wszyscy udali się (autokarami) na cmentarz wojenny w Garbowie i pod pomnik Legionistów w Jastkowie. Złożono tam wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze.
Na zakończenie uroczystości Wójt podziękował wszystkim za udział w obchodach tak ważnego święta.
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.