Zdjęcie Artykułu

97 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

25.11.2015

Biało-czerwone flagi wywieszone na ulicach i budynkach, zapalone znicze na żołnierskich mogiłach i pomnikach poległych za ojczyznę – to tylko nieliczne oznaki naszej pamięci i hołd oddany Tym, którym zawdzięczamy wolność.

11 listopada1918 roku to szczególna data w historii Polski – to właśnie wtedy po 123 latach niewoli odzyskał nasz kraj wolność. W tym roku obchodzimy 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W dniu Narodowego Święta władze samorządowe gminy Garbów, strażacy, KGW, nauczyciele, młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Liturgię sprawował proboszcz ks. Zenon Małyszek i ks. Tadeusz Szaniawski, homilię wygłosił ks. Jerzy Czępiński.

Po nabożeństwie zebrani, przy dźwiękach patriotycznych pieśni, granych przez dwie orkiestry dęte, przemaszerowali do Domu Strażaka.

Na wstępie odśpiewano hymn narodowy i młodzież z Zespołu Szkół im. Bolesław Prusa w Przybysławicach przedstawiła montaż słowno-muzyczny pt. „Egzamin z historii”. Scenka ukazywała młodych studentów, którzy zdawali egzamin z historii Polski przed trzema profesorami. W wypowiadanych tekstach, słowach wierszy i piosenek występujący ukazali historię naszego państwa od 1772 roku aż po XX wiek.

Na zakończenie części artystycznej szkolny chór zaśpiewał pieśni, które wędrowały z polskim wojskiem przez lata trudnej i krwawej walki: „Wojenko, wojenko…”, „Pierwszą kadrową”, „Pierwszą brygadę” i inne. Uczniów przygotowali nauczyciele: Małgorzata Janik i Katarzyna Topór, Mariusz Gajosz i Magdalena Wiciejewska - chór, Jacek Dec - nagłośnienie.

Po okolicznościowym przemówieniu wójta Kazimierza Firleja, wszyscy udali się (autokarami) na cmentarz wojenny w Garbowie i pod pomnik Legionistów w Jastkowie. Złożono tam wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze.

Na zakończenie uroczystości Wójt podziękował wszystkim za udział w obchodach tak ważnego święta.

Powrót

Liczba wyświetleń: 1027
Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych Ekoenergia dla Gminy Garbów ekoenergia Projekty Unijne unia Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki Niskoemisyjnej Odpady po nowemu odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Zamówienia Publiczne zamowienia Platforma Usług Komunalnych
- wodomierze uslugikom
Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

POBIERZ AKTUALNY NUMER: lipiec - sierpień 2019 (343-344)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: