Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny
Lech Kaczyński
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto poświęcone pamięci uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Na lubelskie obchody tego dnia połączone z odsłonięciem i poświęceniem odrestaurowanej Mogiły-Pomnika Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 zapraszają Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin i Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.
PROGRAM OBCHODÓW
1 marca 2015 r.
- godz. 11.00 - msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela na cmentarzu przy ul. Unickiej w intencji Ojczyzny, więźniów pomordowanych na Zamku w latach 1944-1954 oraz poległych i pomordowanych „Żołnierzy Wyklętych”. Mszę św. odprawi i homilię wygłosi abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski.
- godz. 12.00 - uroczystość przy Mogile-Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-54.
- godz. 13.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod upamiętnieniami na Zamku Lubelskim i pod pomnikiem Zaporczyków.
OKOLICZNOŚCIOWA SESJA HISTORYCZNA
2 marca 2015 r. - Sala Błękitna LUW w Lublinie, ul. Spokojna 4.
- godz. 10.00 – otwarcie konferencji i powitanie gości – Wojciech Wilk Wojewoda Lubelski
1. Wyświetlenie prezentacji z albumu „Zaplute karły reakcji”
2. mgr Marcin Krzysztofik – „Zamordowani w więzienu na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954”
3. dr Sławomir Poleszak – „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie 1944-1956”
4. dr Rafał Drabik - „Bezprawie aparatu komunistycznego na przykładzie losów majora Michała Kłosowskiego ps. »Rola«”
5. Uroczyste podsumowanie etapu regionalnego IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – wręczenie nagród.
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.