11 Listopada 2014 roku
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Święto 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegło w gminie Garbów bardzo uroczyście. Rozpoczęło się, podobnie jak w latach ubiegłych, w kościele Przemienienia Pańskiego Mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. prof. Marian Stasiak i proboszcz ks. kan. Zenon Małyszek, który wygłosił patriotyczną homilię.
We mszy św. udział wzięły poczty sztandarowe szkół, organizacji pozarządowych, kombatantów, OSP, młodzież z emblematami narodowymi, członkinie 9 KGW z terenu gminy, druhowie strażacy. Liturgię uświetniła nowo powstała Garbowska Orkiestra Dęta i chór parafialny.
Po nabożeństwie nastąpił przemarsz główną ulicą Garbowa,do Domu Strażaka, gdzie garbowska młodzież przedstawiła montaż słowno-muzyczny pt. „Wstań Polsko moja”.
Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Kazimierz Firlej, dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreślił jego wartość wychowawczą.
Następnie uczestnicy święta narodowego złożyli w hołdzie bohaterom walk o wolną i niepodległą Polskę symboliczne wiązanki pod obeliskiem na Cmentarzu z I wojny światowej w Garbowie. Udano się też na Cmentarz Legionistów w Jastkowie, tam delegacja gminy, na czele z wójtem Kazimierzem Firlejem, złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Legionistów.
Taka żywa lekcja historii to najlepsza forma nauki szacunku i miłości do Ojczyzny i dumy z naszego dziedzictwa narodowego.
/has/
Garbowska Orkiestra Dęta powstała w ramach operacji pn. Zakup instrumentów w celu utworzenia Garbowskiej Orkiestry Dętej współfinansowanej z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2014, Oś Priorytetowa 4, LEADER, Działanie 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla małych projektów.
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.