Święto upamiętniające pierwsze wolne wybory parlamentarne w Polsce w 1989 r.
W tym roku, 4 czerwca przypada 25. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, których konsekwencją był upadek komunizmu. Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w dniu 24 maja 2013 roku:
Warszawa, dnia 4 czerwca 2013 r.
Poz. 490
UCHWAŁA Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 24 maja 2013 r.w sprawie ustanowienia dnia 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich
4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowiciewolne wybory do Senatu, zniesionego w 1946 r. w następstwie sfałszowanego referendum.
Było to symboliczne zwycięstwo kolejnych pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem. Było tozwycięstwo „Solidarności”, przeciwko której w grudniu 1981 r. władza wysłała czołgi, chcąc siłą złamać narodowego duchawolności.
4 czerwca 1989 r. siłę zastąpiła kartka wyborcza. Wynik tego głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tej daty dla Polski – suwerennego i demokratycznegopaństwa wolnych i świadomych swoich praw obywateli, ogłasza dzień 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.
Marszałek Sejmu: E. Kopacz
źródło: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP20130000490
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.