Poradnik jak segregować śmieci
Segregowanie odpadów w domu pozwala nie tylko ograniczyć masę odpadów trafiających na składowisko śmieci, ale także sprawić że większość posegregowanych odpadów będzie mogła zostać ponownie wykorzystana - każdy z nas ma wpływ na jakość środowiska naturalnego.
‼ Kupuj tyle ile naprawdę potrzebujesz.
‼ Wybieraj produkty trwałe.
‼ Wybieraj produkty w większych opakowaniach.
‼ Na zakupy weź torbę wielokrotnego użytku, nie tylko jest pojemniejsza ale będzie nam służyć całe lata.
‼ Zamiast zwykłych baterii starajmy się używać akumulatorki.
‼ Wybierz szklaną butelkę zwrotną zamiast plastikowej – szklana butelka będzie wykorzystana powtórnie nawet 15 razy.
‼ Unikaj produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań.
‼ Unikaj jednorazowych produktów np. papierowych talerzyków lub sztućców.
‼ Jeżeli jesteśmy posiadaczami działek bądź gospodarstw rolnych odpady biodegradowalne (skoszona trawa, kwiaty, chwasty, liście, igliwie, gałęzie krzewów, odpady kuchenne: resztki jedzenia, obierki, skorupki, fusy) postarajmy się zagospodarować we własnym zakresie poprzez np. kompostowanie lub wykorzystanie w gospodarstwie.
Nasze przemyślane postępowanie z odpadami nie tylko będzie oddziaływało na jakość środowiska, ale będzie miało istotny wpływ na wysokość opłat po rozstrzygnięciu następnego przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów z terenu Gminy Garbów.
Odpady segregujemy w następujący sposób:
ŻÓŁTY KOLOR TU WRZUCAMY: (worki, pojemniki typu „dzwon)– z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe oraz szkło - butelki po napojach PET, PE, po olejach spożywczych, butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki (o ile nie oddajemy ich na cele charytatywne do punktów zlokalizowanych w szkołach), gruba folia, grube (wielorazowe) reklamówki, plastikowe opakowania po żywności: po jogurtach, śmietanie, margarynie, plastikowe koszyczki po owocach, opakowania po kosmetykach, szamponach odżywkach, po chemii gospodarczej, opakowania wielomateriałowe - kartony po sokach i produktach mleczarskich, plastikowe skrzynki, doniczki, miski, wiaderka, puszki po napojach, konserwach, drobny złom, kapsle, nakrętki od słoików, folia po balotach itp. + w zabudowie jednorodzinnej do żółtego worka wrzucamy dodatkowo szkło NIE WRZUCAMY: Butelek po olejach samochodowych, płynach chłodniczych i silnikowych, styropianu, puszek po farbach, lakierach, opakowań po środkach owado-chwasto-grzybobójczych, opakowań po dezodorantach, baterii, ceramiki, porcelany, fajansu, szyb samochodowych, luster, żarówek, przeterminowanych leków, PAMIĘTAJ! wyrzucaj opakowania szklane w całości - nie rozbijaj ich, butelki i słoiki wyrzucaj bez nakrętek, nakrętkę wrzuć oddzielnie |
jeżeli jest taka możliwość, staraj się zgniatać odpady, aby zmniejszyć ich objętość,
sprawdzaj oznaczenie opakowania, znajdziesz tam informację jak należy z nim postąpić po zużyciu zawartości,
segregując odpady zapewnisz sobie niższą stawkę opłaty za ich odbiór.
NIEBIESKI KOLOR TU WRZUCAMY: (worki, pojemniki typu „dzwon) - z przeznaczeniem na papier i tekturę - gazety i czasopisma, katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki i worki papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe i tekturowe, tekturę, wytłoczki po jajach NIE WRZUCAMY Zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego, kartonów po mleku i napojach, papieru przebitkowego (po rachunkach i fakturach) artykułów higienicznych (podpasek, pieluch, wacików) tapet, kalki. |
PAMIĘTAJ!
ZIELONY KOLOR TU WRZUCAMY: (kontener typu „dzwon” w zabudowie wielorodzinnej/bloki) z przeznaczeniem na szkło i opakowania szklane -butelki szklane po napojach i żywności, napojach alkoholowych, opakowania szklane po kosmetykach, słoiki pozbawione nakrętek, zacisków NIE WRZUCAMY -szkła stołowego, żaroodpornego, fajansu, porcelany, ceramiki, luster, szyb, żarówek, lamp neonowych, zniczy, ampułek po lekach, ekranów |
POJEMNIKI wielkość: 120 L, 240 L-/zabudowa jednorodzinna/, KONTENERY 1100 L pomarańczowe – bloki, miejsca publiczne - z przeznaczeniem na odpady zmieszane w przypadku osób deklarujących pozbywanie się odpadów nie segregowanych oraz na pozostałości z sortowania dla osób segregujących WRZUCAMY: Pozostałości po segregacji: zmiotki, niedopałki papierosów, tekstylia, resztki warzyw i owoców, odpady żywnościowe, obierki, skorupki, tłusty i zabrudzony papier, woreczki (cienkie) po wędlinach, serach, saszetki po herbacie, potłuczone naczynia kuchenne, pieluchy jednorazowe, podpaski, worki z odkurzaczy, opakowania po dezodorantach, szkło stołowe, żaroodporne, fajans NIE WRZUCAMY Popiołu, odpadów budowlanych, elektroszrotu, odpadów niebezpiecznych, styropianu |
Pojemniki lub worki powinny być ustawione na utwardzonej nawierzchni, w miejscu umożliwiającym bezpośredni dojazd pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów i dostęp pracowników brygad wywozowych do pojemnika/ worków. W przypadku braku miejsca umożliwiającego bezpośredni dojazd brygady wywozowej, pojemnik należy umieścić przed posesją przy krawędzi jezdni, najwcześniej na jeden dzień przed terminem odbioru najpóźniej do godz.7.00 w dniu wywozu. W dniu wywozu każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do zapewnienia bezpośredniego dostępu do pojemnika, w którym gromadzone są odpady.
W przypadku braku dostępu pojemnik taki nie zostanie opróżniony. Jego opróżnienie nastąpi dopiero w dniu następnego wywozu zgodnie z obowiązującym harmonogramem.
Wszystkie reklamacje związane z nieterminowym wywozem odpadów segregowanych z Państwa posesji można zgłaszać telefonicznie w godzinach:7.30– 15:30 pod nr tel. 81 50 18 032 lub drogą elektroniczną na adres email: edyta.daniel@garbow.pl
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- zużyty sprzęt można oddać do:
1. sklepu jeżeli kupuje się nowy tego samego rodzaju np. pralka za pralkę
HARMONOGRAM ZBIÓRKI MOBILNEJ GABARYTÓW I ELEKTROSZROTU
24.03.2014 – Garbów
26.03.2014 – Bogucin, Borków, Janów, Leśce, Karolin, Meszno, Zagrody
31.03.2014 – Gutanów, Przybysławice, Wola Przybysławska, Piotrowice Wielkie, Piotrowice Kolonia
PAMIĘTAJ! Przyjmowany jest wyłącznie kompletny sprzęt RTV i AGD
Odpady wielkogabarytowe – są to takie odpady, które ze względu na swoje rozmiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach: meble, armatura łazienkowa, dywany- należy je oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ( PSZOK)
Baterie i akumulatory - należy je oddawać do specjalnych pojemników. Pojemniki takie są zlokalizowane w m.in. szkołach, w budynku Urzędu Gminy.
Przeterminowane leki – Należy je oddawać do PSZOK lub do aptek wyposażonych w pojemniki na ten cel.
Odpady niebezpieczne- chemikalia, farby, oleje, rozpuszczalniki i opakowania zanieczyszczone tymi substancjami- należy je dostarczyć do PSZOK.
Odpady budowlano-remontowe – pochodzące z prowadzenia drobnych prac w gospodarstwie domowym niewymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia wykonania robót budowlanych – przywozimy do PSZOK.
Opony– oddajemy do punktu selektywnego zbierania odpadów
Ubrania – jeżeli garderoba jest w dobrym stanie można ją zamiast na wysypisko oddać do specjalnych kontenerów. Pojemniki są ustawione w różnych miejscach na terenie naszej gminy, m.in. Zagrody k/ szkoły, Garbów k/ gorzelni, k/kościoła, k/”Groszka”
Popiół- proszę pamiętać popiołu nie wsypujemy do pojemników. Jeżeli pracownicy przedsiębiorstwa odbierającego odpady stwierdzą że w pojemniku znajduje się popiół odpady nie zostaną odebrane. Osoby, które nie mogą zagospodarować popiołu we własnym zakresie, ich działka jest niewielka i nie ma innego sposobu pozbycia się tego odpadu, winni ten fakt zgłosić do gminy, popiół zostanie odebrany dwa razy podczas okresu grzewczego- termin zostanie ogłoszony na stronie internetowej urzędu: www.garbow.pl .
Opakowania po opryskach - Kwestię opakowań po zużytych środkach ochrony roślin reguluje Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z 11 maja 2001r. Nakłada ona na producenta i importera obowiązek przyjmowania z powrotem opakowań po pestycydach i herbicydach. Nie ma znaczenia, to czy opakowania są jednorazowe, wielokrotnego użytku, czy uszkodzone.
UWAGA!
Zgodnie z Art. 9f. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w przypadku niedopełniania przez właściciela nieruchomości obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym gminę, która naliczy wyższą opłatę. Nie oznacza to, że możemy do pojemnika lub worka włożyć odpady, których wkładać tam nie wolno, np. odpady budowlane, elektrośmieci itp. i zostaną one bezwzględnie zabrane, a za dany miesiąc zapłacimy wyższą stawkę. Chodzi tu raczej o taką sytuację gdzie właściciel nieruchomości nie dopełnia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wtedy podmiot odbierający przyjmuje od właściciela nieruchomości wszystkie odpady komunalne jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym gminę, która podejmuje odpowiednie działania.
Dodać należy, że obowiązek prowadzenia we wskazanym zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest obowiązkiem ustalanym w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie, wobec czego jego niedopełnienie jest wykroczeniem. W celu dostosowania się do nowych wymogów a także wypracowania nawyków segregowania odpadów, przedsiębiorstwo odbierające nasze śmieci, stwierdzając nieprawidłowości pozostawi odpady w celu ich ponownego posegregowania
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.