Relacja z Gminnego Święta Plonów 25 sierpnia 2013

Relacja z Gminnego Święta Plonów 25 sierpnia 2013

27.08.2013

25 sierpnia 2013

Podziękowanie

Serdecznie dziękuję Kołu Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcom Lesiec za wielkie zaangażowanie i wkład pracy włożony w organizację Dożynek Gminnych.

Dziękuję także wszystkim KGW, zespołom artystycznym za uświetnienie tegorocznego Święta Plonów.

Wyrażam podziękowanie mieszkańcom naszej gminy za tak liczne przybycie oraz pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Kazimierz Firlej
Wójt Gminy Garbów

 

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE  Garbów-Leśce 2013

W niedzielę 25 sierpnia br. mieszkańcy gminy Garbów, przy pięknej, słonecznej pogodzie, bawili się na dożynkach. Organizatorami tegorocznego święta byli: Wójt Gminy i Sołectwo Leśce. Uroczystość dożynkową rozpoczęła Msza św. dziękczynna, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, w Garbowie, którą sprawowali: ks. kan. Zenon Małyszek, ks. prof. Marian Stasiak i ks. dr Maciej Staszak z Lublina, który w głoszonej homilii wyraził pochwałę pracy rolnika. Nawiązał też do 15 sierpnia, święta Matki Boskiej Zielnej, uważanej za patronkę dobrych zbiorów.

Po liturgii barwny korowód przemaszerował na plac rekreacyjny za Urzędem Gminy. Na początku orszaku szli starostowie, za nimi podążały panie z KGW z wieńcami dożynkowymi, następnie gospodarze gminy z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcy gminy.

Uroczystego otwarcia dożynek dokonał wójt Kazimierz Firlej. Następnie na ręce gospodarzy dożynek starostowie przekazali chleb, upieczony z tegorocznej mąki. W tym roku zaszczytu tego dostąpili Agata Kołtun i Sylwester Tarka, z Lesiec. Starostowie wręczając dorodny bochen, prosili Wójta, aby dzielił go sprawiedliwie. Podczas uroczystości przemawiali zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Henryk Smolarz, w imieniu Marszałka Woj. Krzysztofa Hetmana głos zabrał Tomasz Szołek oraz Robert Wójcik, wicestarosta lubelski. Wśród przybyłych gości był również Andrzej Rozwałka, wójt Markuszów, Renata Podlodowska, kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Elizówce, Zdzisław Siwek, dyr. BS w Niemcach, Irmina Nikiel, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie, przedstawiciele banków, parafii, szkół, organizacji.

Po części oficjalnej nastąpił obrzęd „ośpiewania wieńców” dożynkowych przez KGW. Ogłoszono też konkurs na najpiękniejszy wieniec. Mieszkańcy wsi włożyli mnóstwo pracy w ich przygotowanie. Wieńce tradycyjne i współczesne zostały wykonane własnoręcznie ze wszystkich darów ziemi, czyli różnego rodzaju zbóż, owoców, warzyw i kwiatów. Pojawiły się tradycyjne korony, kosz, serce, elementy religijne: krzyż, hostia, i inne motywy. Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

*wśród wieńców tradycyjnych  I miejsceKGW z Garbowa

II miejsce – KGW Wola Przybysławska i KGW Bogucin

III – KGW Gutanów

Wyróżnienie – Przybysławice I i Przybysławice II, Borków, Janów

*wśród wieńców współczesnych I miejsce – KGW z Lesiec

II – KGW Zagrody,  III – KGW Piotrowie Wielkie

Wyróżnienie - KGW Janów i KGW Borków

Wieńce, które zajęły I miejsce, będą reprezentowały naszą gminę 1 września br. na Dożynkach Powiatowych w Radawcu.

Uroczystość dożynkową uświetniły występy: kabaretu „Sami Swoi nie ma Mocnych” z Gutanowa, kapela „Końskowolskie Chopaki”, a także widowisko obrzędowe „Wesele”, w wykonaniu pań z Lesiec. Gromkie brawa otrzymały grupy taneczne: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego z Bogucina oraz Zespół Tańca Nowoczesnego Volumen z Garbowa. Młodzież długo oklaskiwała koncerty młodzieżowych muzyków: z Zespołu Breath i Zespołu The Oxide. Festyn prowadziła Barbara Boguta, nad całością czuwała Małgorzata Sanaluta przy ogromnym zaangażowaniu pracowników Urzęddu Gaminy.

Dla dzieci zorganizowano konkurs plastyczny – malowały „Portret sołtysa” z Lesiec. Tradycyjnie, jak co roku, odbyło się losowanie nagród dla klientów BS w Nałęczowie o/Garbów.

Dożynki, zakończyła zabawa, do tańca grał zespół CEZAR. O godz. 23.00 niepocieszeni miłośnicy zabawy rozeszli się do domów.

Gminnemu Świętu Chleba towarzyszyły:

*wystawy fotograficzne: „Z przeszłości dalekiej i bliskiej – mieszkańcy Lesiec”, „Najpiękniejsze ogrody w gminie”, „Zwyczaje i obrzędy ludu garbowskiego, stoisko z wydawnictwami TPZG

*wystawa płodów rolnych przygotowana przez pracowników Zespołu Doradztwa Rolniczego w Elizówce

*wystawa hodowców świń rasy puławskiej – Agaty i Andrzeja Kołtunów z Lesiec

*wystawy banków, pawilony gastronomiczne

*atrakcje dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie, plac zabaw, „malowanie twarzy”

Tekst: Halina Stępniak

Powrót

Liczba wyświetleń: 4163
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu nowa siedziba Ośrodka Zdrowia w Garbowie

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: styczeń-marzec 2024 (396-398)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: