W dn. 18 listopada br. Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej zorganizował spotkanie naukowe w domu Sióstr Salezjanek w Garbowie, w czasie którego dr Ireneusz Sadurski, wygłosił wykład na temat „Biskup sufragan lubelski Mateusz Maurycy Wojakowski w powstaniu 1830-1831”.
W niedzielnym spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście E. i E. Dymkowie, J. Kulas z Lublina, ks. kan S. Wąsik, proboszcz senior, ks. Z. Szabała, wikary parafii, K. Firlej – wójt, M. Sanaluta, zastępca wójta, M. i B. Lehun, z Jastkowa, s. dyrektorka L. Strzelczyk, s. Salezjanki i regionaliści.
Garbów był wyjątkową i jedyną parafią w diecezji, gdzie urząd garbowskiego proboszcza sprawowali biskupi administratorzy Diecezji Lubelskiej – od 1739 r. bp tytularny bakowski Stanisław Rajmund Jezierski i w latach 1804-1845 biskup sufragan Mateusz M. Wojakowski.
Biskup sufragan swoje zaangażowanie w walkę z zaborcą w powstaniu listopadowym wyraził w patriotycznym liście wzywającym do walki, za co został aresztowany i skazany na zesłanie w głąb Rosji. Po powrocie wrócił do swoich parafian. Zmarł w 1845r., pochowany został w krypcie starego kościoła pw. św. Wojciecha w Garbowie, który spłonął w 1915 r.
W 2010 r. proboszcz ks. K. Podstawka w kryptach podziemnych „Kościeliska” odnalazł resztki szat biskupich i kości, umieścił je w trumience i wmurował w ścianę garbowskiego kościoła. Tablicę upamiętniającą bp Wojakowskiego, poświęcił 6 listopada 2010 r. abp Józef Życiński.
Wykładowca dr Ireneusz Sadurski jest absolwentem studiów historycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, doktorem nauk humanistycznych. Od 1993 nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w IX Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Lublinie, gdzie pracuje do chwili obecnej. Organizator debat i sesji naukowych poświęconych m.in.: Narodziny, rola i znaczenie podziemnego Radia Solidarność na Lubelszczyźnie (2009), Losy dokumentacji katyńskiej i jej droga na Zachód podczas Lubelskich Dni Pamięci o ofiarach Katynia, (2010), a także powstaniom narodowym w XIX w: Lublin i Lubelszczyzna na przestrzeni wieków w ramach obchodów 690 rocznicy Miasta Lublina (2007), Powstanie Listopadowe na Lubelszczyźnie (2011). Opublikował kilkanaście artykułów w czasopismach naukowych z zakresu historii ustroju, szkolnictwa i walk o niepodległość w XIX w.
Zarząd TPZG pragnie serdecznie podziękować p. dr Sadurskiemu za interesujący wykład, wzbogacony pokazem multimedialnym – przybliżający losy bp sufragana Mateusza M. Wojakowskiego – garbowskiego proboszcza. Dziękujemy również s. dyrektorce Lidii Strzelczyk i s. Paulinie Sasiak, za pomoc w organizacji spotkania.
Halina Stępniak, prezes TPZGOd lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.