Zdjęcie Artykułu

Spotkanie naukowe „Biskup sufragan lubelski Mateusz M. Wojakowski w powstaniu 1830-1831”

20.11.2012

W dn. 18 listopada br. Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej zorganizował spotkanie naukowe w domu Sióstr Salezjanek w Garbowie, w czasie którego dr Ireneusz Sadurski, wygłosił wykład na temat „Biskup sufragan lubelski Mateusz Maurycy Wojakowski w powstaniu 1830-1831”.

W niedzielnym spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście E. i E. Dymkowie, J. Kulas z Lublina, ks. kan S. Wąsik, proboszcz senior, ks. Z. Szabała, wikary parafii, K. Firlej – wójt, M. Sanaluta, zastępca wójta, M. i B. Lehun, z Jastkowa, s. dyrektorka L. Strzelczyk, s. Salezjanki i regionaliści.

 

Garbów był wyjątkową i jedyną parafią w diecezji, gdzie urząd garbowskiego proboszcza sprawowali biskupi administratorzy Diecezji Lubelskiej – od 1739 r. bp tytularny bakowski Stanisław Rajmund Jezierski i w latach 1804-1845 biskup sufragan Mateusz M. Wojakowski.

Biskup sufragan swoje zaangażowanie w walkę z zaborcą w powstaniu listopadowym wyraził w patriotycznym liście wzywającym do walki, za co został aresztowany i skazany na zesłanie w głąb Rosji. Po powrocie wrócił do swoich parafian. Zmarł w 1845r., pochowany został w krypcie starego kościoła pw. św. Wojciecha w Garbowie, który spłonął w 1915 r.

W 2010 r. proboszcz ks. K. Podstawka w kryptach podziemnych „Kościeliska” odnalazł resztki szat biskupich i kości, umieścił je w trumience i wmurował w ścianę garbowskiego kościoła. Tablicę upamiętniającą bp Wojakowskiego, poświęcił 6 listopada 2010 r. abp Józef Życiński.

 

Wykładowca dr Ireneusz Sadurski jest absolwentem studiów historycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, doktorem nauk humanistycznych. Od 1993 nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w IX Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Lublinie, gdzie pracuje do chwili obecnej. Organizator debat i sesji naukowych poświęconych m.in.: Narodziny, rola i znaczenie podziemnego Radia Solidarność na Lubelszczyźnie (2009), Losy dokumentacji katyńskiej i jej droga na Zachód podczas Lubelskich Dni Pamięci o ofiarach Katynia, (2010), a także powstaniom narodowym w XIX w: Lublin i Lubelszczyzna na przestrzeni wieków w ramach obchodów 690 rocznicy Miasta Lublina (2007), Powstanie Listopadowe na Lubelszczyźnie (2011). Opublikował kilkanaście artykułów w czasopismach naukowych z zakresu historii ustroju, szkolnictwa i walk o niepodległość w XIX w.

 

Zarząd TPZG pragnie serdecznie podziękować p. dr Sadurskiemu za interesujący wykład, wzbogacony pokazem multimedialnym – przybliżający losy bp sufragana Mateusza M. Wojakowskiego – garbowskiego proboszcza. Dziękujemy również s. dyrektorce Lidii Strzelczyk i s. Paulinie Sasiak, za pomoc w organizacji spotkania.

Halina Stępniak, prezes TPZG

Liczba wyświetleń: 1231
Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych Ekoenergia dla Gminy Garbów ekoenergia Projekty Unijne unia Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki Niskoemisyjnej Odpady po nowemu odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Zamówienia Publiczne zamowienia Platforma Usług Komunalnych
- wodomierze uslugikom
Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

POBIERZ AKTUALNY NUMER: lipiec - sierpień 2019 (343-344)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: