26/08/2012
Uroczystości dożynkowe w dn. 26 sierpnia br. rozpoczęła Msza św. dziękczynna za plony, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garbowie. Liturgię sprawowali: ks. prof. Marian Stasiak, ks. kan. Stanisław Wąsik pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Zenona Małyszka. W homilii ks. Proboszcz podkreślił rolę chleba i pracy tych, którzy trudzą się, aby dorodny bochen mógł gościć na naszych stołach. Jednocześnie wskazał, jak zawsze od stuleci człowiek każdy trud, każdą radość poświęca Bogu. Podczas Mszy św. śpiewał chór parafialny.
Po nabożeństwie barwny korowód udał się do Bogucina. Wieńce były wiezione na przyczepach i ciągnikach. Na bryczkach jechały władze gminne i starostowie.
Pierwszym elementem części oficjalnej Święta Plonów było poświęcenie placu zabaw i przejście z wieńcami na plac dożynkowy za szkołą. Wójt powitał wszystkich obecnych. Wśród przybyłych gości byli: poseł na Sejm RP Jan Łopata, przedstawiciel posła na Sejm RP Henryka Smolarza, członek Zarządu reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Jacek Sobczak, wicestarosta powiatu Robert Wójcik, Powiatowy Inspektor Sanitarny Irmina Nikiel, wójtowie gminy Jastków i Niemce, delegaci instytucji: KRUS, LGD „Kraina wokół Lublina”, Izby Rolniczej, WODR, Banków Spółdzielczych w Nałęczowie i Niemcach oraz instytucji gminnych.
Na wstępie grupa dzieci, młodzieży i pań z KGW z Bogucina przedstawiła obrzęd dożynkowy. Starostowie, Monika Kamińska i Paweł Wójcik, przekazali poświęcony bochen chleba na ręce gospodarza gminy - Kazimierza Firleja. Wójt, m.in. powiedział:
„Drodzy Rolnicy. Jako gospodarz tych dożynek chylę czoło nad polskim chlebem i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się, aby małe ziarenka zboża mogły się nim stać. Niech ten chleb będzie symbolem nadziei, że przyszły rok okaże się także pomyślny, przyniesie dobre plony i zapewni nam godne życie (…). Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej gminie i naszej Ojczyźnie”.
Kolejnym punktem programu było dzielenie chleba między zgromadzonych i „Ośpiewanie wieńców”. Panie z KGW, ubrane w barwne stroje (i nowe buty), zaprezentowały swoje programy. Po występach na scenie zaprezentowały się: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Bogucina, Zespół Tańca Nowoczesnego Volumen z Garbowa oraz Katarzyna Arbaczewska z Lublina, w tańcu hiszpańskim flamenco.
Po części artystycznej odbyło się losowanie nagród dla obecnych klientów Banku Spółdzielczego w Nałęczowie o/Garbów oraz klientów, którzy otworzyli rachunek do 31 lipca tego roku (rower wylosowała Jadwiga Flisiak).
Tradycyjnie, jak co roku, jury dokonano oceny wieńców dożynkowych.
W kategorii wieńców tradycyjnych nagrodzono:
I miejsce – wieniec KGW z Garbowa.
II miejsce – KGW z Woli Przybysławskiej, KGW z Janowa i KGW z Gutanowa.
W kategorii wieńców współczesnych:
I miejsce – wieniec KGW z Bogucina.
II miejsce – KGW z Lesiec, KGW z Piotrowic Wielkich, Aktywne Kobiety z Zagród.
Ogłoszono też wyniki przeglądu: „Najpiękniejsze ogrody”, Do przeglądu zgłosili się właściciele 8 ogrodów: z Bogucina: Teresa Dudek, Agata Fedyk, Anna Sosnowska, Magdalena Wawerska, Maria Wójcik, Sylwia Wójcik, z Piotrowic Wielkich: Małgorzata Trepka i Janina Wdowiak. W tym roku nagrodą były albumy o tematyce ogrodniczej i kwiatowej oraz książka Haliny Stępniak „Z dworu i spod strzechy”.
Na konkurs do powiatu „Najładniejsza posesja” zgłoszono: w kategorii zabudowa wiejska – Marcin Rozwadowski, w kategorii zabudowa jednorodzinna – Agata Fedyk.
Dalszą część uroczystości uatrakcyjniał zespół młodzieżowy The Oxide. Dożynki zakończyła zabawa taneczna przy muzyce Zespołu Hazard.
Halina Stępniak
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.