Dzień Europy oraz udział Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 stał się okazją zawarcia Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego – deklaracji realnej i trwałej współpracy w ramach sieci regionalnej.
Staraniom Lublina o tytuł ESK 2029 przyświeca idea RE:UNION. W aplikacji konkursowej odwołujemy się do Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej. Jednak perspektywa historyczna jest dla nas jedynie punktem wyjścia. Zachęca do pytań o nową wspólnotowość, świadomość odrębności i unikalności, przy jednoczesnym działaniu w idei synergii i współpracy, czyli wartościach kluczowych dla Unii Europejskiej. RE:UNION to ponowna integracja, dialog międzysektorowy, międzypokoleniowy i międzykulturowy oraz sieciowanie z partnerami z regionu i z zagranicy.
Dlatego poprzez nawiązanie współpracy z miastami, gminami i powiatami obszaru metropolitalnego Lublina chcemy podzielić się ideą Europejskiej Stolicy Kultury i potraktować ją jako punkt wyjścia do namysłu nad wspólną koncepcją partnerstwa miast i gmin wschodniej Polski, by móc je promować na arenie międzynarodowej podczas starań i obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego, realizowana wraz z Lubelskim Obszarem Metropolitalnym, podejmuje współpracę na rzecz aktywizacji środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych Lubelszczyzny. Opiera się na realizacji wspólnych przedsięwzięć artystycznych, wzajemnej promocji miast, gmin i powiatów oraz współtworzeniu nowej jakości polityk kulturalnych miast, gmin i powiatów. Stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej, promowania lokalnych artystów, animatorów i instytucji kultury, tworzenia wspólnych projektów oraz inspirowania szerokiej debaty nad rozwojem kultury w samorządach.
W spotkaniu udział wzięli Przedstawicielki i Przedstawiciele władz miasta oraz regionu i środowisk kulturalnych Lubelszczyzny. Jego główną ideą jest zawiązanie realnej sieci regionalnej i zapoczątkowanie trwałej współpracy kulturalnej w ramach Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Program Opieka wytchnieniowa
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaika Projekty Unijne
Program Czyste powietrze
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów
Plan gospodarki Niskoemisyjnej
Gospodarowanie odpadami
Film Promocyjny
Ogłoszenia Sołeckie
Biuletyn Informacji Publicznej
Poradnik Interesanta
Podatki
Zamówienia Publiczne
Serwis eNależności
Multimedialna Izba Tradycji
LGD Kraina Wokół Lublina
Kalendarz Imprez
Galeria Zdjęć
Monitor Polski
Dzienniki Urzędowe
E- mapa Gminy Garbów
Ochrona Danych Osobowych
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.
ZOBACZ AKTUALNY NUMER: wrzesień - październik 2024 (404-405)