2 października br. w budynku Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego w Bychawie odbyło się jego uroczyste otwarcie.
Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Bychawie jest już 27 Strefą na terenie Polski. Również dzięki staraniom Powiatu Lubelskiego w tegoroczne wakacje Bychawę odwiedził Naukobus, który podróżuje po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), to lokalne centrum nauki, które wzbogaca społeczność o nowe środowisko edukacyjne. Powstająca właśnie w Bychawie Strefa SOWA prowadzona będzie przez Inkubator Pszczelarstwa
w Pszczelej Woli, dopełniając jego szerokiej oferty kulturalnej. Centrum Nauki Kopernik, które wspiera merytorycznie Strefę SOWA promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to przestrzeń złożona z kilkunastu stanowisk badawczych. Można przy nich samodzielnie odkrywać zjawiska przyrodnicze, z którymi spotykamy się na co dzień, choć często nie zdajemy sobie
z tego sprawy.
Wizyta w Strefie SOWA, to okazja, by stworzyć własny film animowany, sprawdzić symetrię swojej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultra krótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. Można też posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, pomaga dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania i zdobywania wiedzy przez swobodne eksperymentowanie. Tak zaprojektowane środowisko uczenia się, to laboratorium dostępne dla wszystkich, które skłania
do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.
Częścią Strefy SOWA jest także Majsternia – miejsce dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji ani podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Co z tego wyjdzie? To zależy od śmiałków. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte w życiu codziennym i w szkole, konstruktorzy rozwiązują zadania o różnym stopniu trudności. Budują mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Myślą przewodnią Majsterni jest „Myślisz lepiej, niż myślisz”. W Majsterni ćwiczymy umiejętność współpracy, rozwiązując zadanie w parze lub w grupie.
SOWA to idealne miejsca do organizacji wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Program Opieka wytchnieniowa
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaika Projekty Unijne
Program Czyste powietrze
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów
Plan gospodarki Niskoemisyjnej
Gospodarowanie odpadami
Film Promocyjny
Ogłoszenia Sołeckie
Biuletyn Informacji Publicznej
Poradnik Interesanta
Podatki
Zamówienia Publiczne
Serwis eNależności
Multimedialna Izba Tradycji
LGD Kraina Wokół Lublina
Kalendarz Imprez
Galeria Zdjęć
Monitor Polski
Dzienniki Urzędowe
E- mapa Gminy Garbów
Ochrona Danych Osobowych
Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.
ZOBACZ AKTUALNY NUMER: wrzesień - październik 2024 (404-405)