zdj

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - Nowe obowiązki od 1 lipca 2021 roku

02.07.2021

UWAGA WŁAŚCICIELE I ZARZĄDCY NIERUCHOMOŚCI Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości będą musieli zgłosić źródło ciepła w budynkach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezgłoszenie grozi kara grzywny.

 

Co to jest CEEB?

CEEB to skrót od Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to baza danych o urządzeniach grzewczych, której właścicielem jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Od 1 lipca 2021 r. właściciele lub zarządcy budynków będą musieli złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Do CEEB należy zgłosić wszystkie źródła ciepła tj. piec, piec kaflowy, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewanie elektryczne, kolektor słoneczny, instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła oraz inne urządzenia grzewcze. Obowiązek jest powszechny, a jego niedopełnienie oznacza wysoką karę finansową.

Deklaracje będzie można złożyć od 1 lipca 2021 r. w formie elektronicznej, czyli przez Internet lub w formie papierowej we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku np. Urzędzie Gminy).

Na wysłanie deklaracji właściciele nieruchomości będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Krótszy termin dotyczy tylko domów i mieszkań oddanych do użytku od dnia 1 lipca 2021 r.

Jakie informacje zawiera deklaracja CEEB?

Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  • adres e-mail (opcjonalnie).

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Będą na to mieli 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Kara za brak zgłoszenia do CEEB

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła do CEEB, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do kwoty 5 000 zł.

Więcej informacji dostępne Szczegółowe informacje na temat CEEB znajdą Państwo w materiałach informacyjnych zamieszczonych poniżej oraz na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

 

Poniżej Deklaracje dla właścicieli/zarządców budynków mieszkalnych/niemieszkalnych : 

Ikona pdfInformacje o CEEB dla właścicieli i zarządców budynków, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [2.50 MB]

Ikona pdfDeklaracja dla budynków mieszkalnych, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [97.39 KB]

Ikona pdfDeklaracja dla budynków niemieszkalnych, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [93.91 KB]

Liczba wyświetleń: 595
Fundusz Dróg Samorządowych Fundusz dróg samorządowych

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów MapaOchrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

Głos Garbowa Nr 365-366 maj-czerwiec 2021

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: maj-czerwiec 2021 (365-366)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: