27 listopada 2020 roku Sejm przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Za uchwałą głosowało 446 posłów, 1 był przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu – myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja” – głosi uchwała.
Konstytucja 3 maja, uznawana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim, była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Jej postanowienia były wymierzone przeciw liberum veto i wprowadzały nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Stanowiła dojrzałe i oryginalne dzieło oświeconych reformatorów i wpisywała się w europejski i światowy program ówczesnych przemian. Mimo, że Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Źródła:
Zachęcamy do obejrzenia filmów znajdujących się pod poniższymi linkami:
1. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
2. Konstytucja 3 maja - historia prosto z Zamku
3. "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" – film edukacyjny z serii "Ożywione obrazy"
4. Hymn Konstytucji 3 Maja | Marian Waśkiewicz - muzyka Zofia Pietrzyk – tekst