Setna rocznica Bitwy Warszawskiej - Święto Wojska Polskiego

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej - Święto Wojska Polskiego

14.08.2020

15 sierpnia 2020 roku

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W wyniku bitwy po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

Bitwa, określana często „Cudem nad Wisłą” została uznana za 18. na liście przełomowych bitew świata.

 

Przesłanie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

 Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

 

Wszyscy Polacy w kraju i za granicą przeżywają w tych dniach chwile wielkiej radości i dumy. Świętujemy razem wspaniały jubileusz – setną rocznicę batalii, która przesądziła o zwycięstwie Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej. Dzięki Bitwie Warszawskiej 1920 roku podbój Europy przez komunistyczną Rosję został zatrzymany. Mimo bardzo trudnej sytuacji strategicznej, nasza stolica pozostała niezdobyta, a państwo polskie utrzymało swój niepodległy byt – wzbudzając tym zdumienie i podziw na całym świecie. Ocalono życie, wolność i materialne podstawy egzystencji milionów ludzi. Zachowaliśmy warunki do swobodnego, autentycznego rozwoju społecznego i cywilizacyjnego. Naród polski umocnił się w duchu jedności i patriotyzmu, zyskał nowy zapał do starań o swoją dobrą przyszłość. Pokrzepieni odzyskaną niepodległością i wielkim sukcesem w walce o jej utrzymanie, Polacy przekonali się, że działając razem, wznosząc się ponad drugorzędne różnice i spory, mogą przezwyciężyć każdą przeciwność losu. Mit triumfu roku 1920 dodawał nam sił także w późniejszych dekadach, w zmaganiach z nazizmem i komunizmem. Także dzisiaj przypomina, że nasz wspólny los zależy przede wszystkim od nas samych – od naszej determinacji i wiary w siebie, od naszego wzajemnego szacunku, od przywiązania do tego wyjątkowego duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska.

 

W tym sensie fakt, iż obchodzimy ten jubileusz w suwerennej, demokratycznej, bezpiecznej i dynamicznie się rozwijającej Rzeczypospolitej zawdzięczamy również tym, którzy przyczynili się do Wiktorii Warszawskiej. Składamy uroczysty hołd ówczesnemu Wodzowi Naczelnemu, Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, a także pozostałym znakomitym dowódcom, z szefem Sztabu Generalnego generałem Tadeuszem Rozwadowskim na czele. Chylimy czoła przed umiejętnościami polskiego wywiadu wojskowego oraz przed męstwem i wytrwałością naszych oficerów i żołnierzy – w tym bardzo licznych ochotników. Z wdzięcznością i szacunkiem wspominamy zaangażowanie sojuszniczych wojsk ukraińskich, białoruskich i łotewskich, pracę sztabową francuskich doradców wojskowych, odwagę amerykańskich lotników walczących w 7 eskadrze myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz pozostałych ochotników cudzoziemskich. Pamiętamy o transportach pilnie potrzebnego sprzętu wojskowego z zagranicy, między innymi z Francji, Grecji i Węgier.

 

Pragniemy również uczcić ogromne zasługi premiera Wincentego Witosa i jego współpracowników. Przyjmując misję tworzenia rządu w obliczu najwyższego zagrożenia państwa, zdołał on sformować swój gabinet z udziałem wszystkich patriotycznych sił politycznych, od lewicy po prawicę. Dzięki temu budującemu przykładowi narodowej zgody oraz dzięki odezwie premiera Witosa, Polacy jeszcze bardziej zmobilizowali się do oporu, a liczebność Wojska Polskiego zbliżyła się do miliona. Ważne miejsce na kartach historii oraz w naszych sercach mają też wszyscy ci, którzy w tamtym dramatycznym czasie wsparli obronę Ojczyzny swoją służbą w formacjach pomocniczych, ofiarnymi datkami materialnymi na potrzeby wojska, modlitwą oraz budującą postawą patriotyczną.

 

Wiktoria Warszawska 1920 roku była wspólnym dziełem całego narodu polskiego – i na zawsze pozostanie chwalebnym dziedzictwem nas wszystkich. Będzie inspirować kolejne pokolenia Polaków do sięgania po najwyższe i najambitniejsze cele.

 

Chwała bohaterskim Obrońcom Ojczyzny!

Wieczna pamięć Poległym!

Niech żyje Polska Niepodległa!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poniżej kopia obrazu  Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą 15 sierpnia 1920r.” – namalowana przez Krystynę Zlot z Garbowa

Liczba wyświetleń: 692
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

okładka pisma Glos Garbowa na zdjęciu nowa siedziba Ośrodka Zdrowia w Garbowie

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: styczeń-marzec 2024 (396-398)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: