Relacja z Dożynek Prezydenckich - Spała 14-15.09.2013r

Relacja z Dożynek Prezydenckich - Spała 14-15.09.2013r

18.09.2013

Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczestników Dożynek Prezydenckich w Spale w dniach 14-15 września 2013r.

Wieniec z Garbowa najpiękniejszym wieńcem w Polsce!

Podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich wieniec dożynkowy Koła Gospodyń Wiejskich z Garbowa, uznano za najpiękniejszy w kraju.

- Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że nasz wieniec zwyciężył.

W dniach 14-15 września 2013 roku do Spały, w woj. łódzkim, zjechali przedstawiciele szesnastu regionów Polski, by uczestniczyć w Dożynkach Prezydenckich.

Pierwszego dnia organizatorzy przygotowali na stadionie Centralnego Ośrodka Sportowego przy głównej scenie Miasteczko Regionów i Aleję Twórców Ludowych, gdzie swoje produkty regionalne prezentowali przedstawiciele poszczególnych województw. Towarzyszyły im pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasze tradycyjnej polskiej żywności i występy zespołów ludowych.

W tym roku Lubelszczyznę reprezentowały delegacje: Gminy Garbów z wieńcem dożynkowym, Powiatu Lubelskiego i Urzędu Marszałkowskiego.

W sobotę, 14 września, gościem specjalnym Dożynek była Pani Prezydentowa, która zwiedziła aleję wystawców i twórców. Dłużej zatrzymała się przy stoisku Lubelszczyzny, rozmawiała i oglądała prezentowane produkty: Gminy Garbów, Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli i Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Podziwiała kopię obrazu „Sobieski pod Wiedniem”, złożyła gratulacje i autograf autorce dzieła – Krystynie Zlot. W imieniu gminy wręczyliśmy Pani Annie Komorowskiej publikacje oraz obraz przedstawiający garbowski kościół, namalowany przez Krystynę Zlot.

Po wizycie emocje opadły, więc spokojnie już przyjmowaliśmy kolejnych gości, częstując naszymi przysmakami: buraczarzem (wspomnieniem po Cukrowni „Garbów”), rybkami ze „Złotej Rybki”, zylcami (gryczakami) z Piekarni Nakoniecznego, kiełbasą Wawerskiego, smalcem, ogórkami i ciastem naszych gospodyń. Wymienialiśmy materiały promocyjne, nawiązywaliśmy kontakty z przedstawicielami różnych regionów Polski.

Oprawę muzyczną naszego stoiska zapewniła Kapela Wojciechowska, która zachęcała do tańca gości i obsługę stoiska.

Na scenie w centrum Miasteczka Regionów grały i śpiewały zespoły ludowe, a w Alei Twórców lubelskie rękodzieło prezentowały „Garbowskie Kwiaciarki”: Beata Chołżyńska, Elżbieta Prażmo, Anna Chojnowska i Wiesława Jurgielewicz.

W sobotę odbyło się również Forum Debaty Publicznej „Kobieta wiejska we współczesnym świecie” z udziałem małżonki prezydenta Anny Komorowskiej. W spotkaniu uczestniczyły: Małgorzata Sanaluta, Katarzyna Chabros, Barbara Boguta, Wiesława Furtak i Zdzisława Sempka.

Równocześnie w centrum Spały rozstawili swoje stoiska pozostali wystawcy. Na scenie występowały zespoły ludowe, a pod sceną swoje wieńce prezentowały poszczególne województwa i trwał konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Wszyscy w napięciu oczekiwali na ogłoszenie werdyktu.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Garbowa, który reprezentował całe województwo lubelskie.

Ogłoszeniu werdyktu towarzyszyły łzy szczęścia, panowie z naszej delegacji też się wzruszyli. Został doceniony wynik pracy kobiet z Garbowa – kompozycja, precyzja i kunszt wykonania dzieła. I choć mocno po pracy bolały dłonie, to trud się opłacił, ich serca były przepełnione radością.

Najpiękniejszy wieniec w kraju ma kształt kuli zwieńczonej krzyżem. Wykonany został z różnych zbóż: pszenicy, pszenżyta, owsa, jęczmienia browarnego oraz lnu i czarnuszki, przyozdobiony kwiatami, winogronami wyplecionymi ze słomy. W środku, na tacy wykonanej ze słomy, położono bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.

Wieniec jest dziełem rąk pań, które specjalizują się w wykonaniu wieńców tradycyjnych: Danuty Kulik (przewodniczącej Koła), Marii Ewy Wójcik, Anny Chojnowskiej, Elżbiety Prażmo, Marty Jędrejek, Danuty Jędrejek, Bogumiły Fiut, Krystyny Gawron, Aleksandry Cielebąk, Lidii Szarugi, Wiesławy Furtak, Zofii Tkaczyk, Beaty Chołżyńskiej, Jadwigi Wardzińskiej, Barbary Walczak, pomagały też seniorki Alina Wójcik i Janina Jędrejek-Kawka.

- Przygotowanie wieńca zajęło nam około miesiąca. Podczas, gdy moje koleżanki z Koła przygotowywały konstrukcję i ją wyplatały, ja zajmowałam się wykonywaniem ozdób m.in. winogron i kwiatów z pszenżyta. Wieniec wykonany na Dożynki Gminne był bardziej okazały niż ten zaprezentowany w Spale, ponieważ na jego szczycie znajdowała się korona ze zbóż. Niestety musieliśmy ją zdemontować, ponieważ wieniec był za wysoki (regulaminowa wysokość to 1,80 m i szerokość 1,5 m) – mówi Anna Chojnowska, członkini KGW w Garbowie.

Drugie i trzecie miejsce w konkursie na ,,Najładniejszy wieniec dożynkowy” zajęły kolejno wieńce z województwa śląskiego i podkarpackiego. W rozstrzygnięciu konkursu, jako gość honorowy, uczestniczyła małżonka prezydenta.

W niedzielę, 15 września, około godz. 10.00 stoiska w Miasteczku Regionów odwiedził Prezydent Bronisław Komorowski. Przy stoisku Lubelszczyzny szanownego Gościa powitała chlebem delegacja na czele z Tomaszem Pękalskim, członkiem Zarządu Województwa Lubelskiego, Jadwigą Tatarą, zastępcą dyr. Departamentu ds. Rolnictwa i Środowiska, Robertem Wójcikiem, wicestarostą powiatu oraz wójtem gminy Kazimierzem Firlejem.

Pan Prezydent szczególnie zainteresował się kopią obrazu Jana Matejki „Sobieski pod Wiedniem”. Niespodziewanie (bez ochrony) wszedł do środka stoiska i oglądał obraz z bliska, mówiąc do autorki dzieła –  z wieńcem wygrali i Sobieskiego mają – dwie Viktorie.

Przywitał się również z Haliną Stępniak, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, która przedstawiła walory i ciekawych ludzi garbowszczyzny. Kazimierz Firlej i Małgorzata Sanaluta, zastępca wójta, ofiarowali wydawnictwa promujące gminę Garbów. Prezydent z każdym serdeczne rozmawiał i pozował do zdjęć.

Lubelskie stoisko odwiedził również Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba. Dłużej zatrzymał się u nas Minister Olgierd Dziekoński, prawnuk projektanta garbowskiej świątyni – Józefa Piusa Dziekońskiego, któremu wręczyliśmy książki o Garbowie i obraz Krystyny Zlot z widokiem kościoła.

Niedzielne uroczystości, odbywały się przy zmiennej pogodzie, a rozpoczęła je Msza św. w kaplicy Polowej AK pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby. W liturgii uczestniczyła Para Prezydencka, jak również minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba.

Spraw Panie, aby nikomu w tym roku nie zabrakło pożywienia. Wspomagaj swoją łaską wszystkich pracujących na roli i ich wspomagających. Naucz nas dzielić się Twoimi darami z każdym, kto znajdzie się w niedostatku. Pozwól nam tak korzystać z dóbr tej ziemi, abyśmy zasłużyli na uczestnictwo w wiecznej radości w Twoim domu – powiedział bp Dziuba błogosławiąc wieńce dożynkowe.

Po Mszy św. Prezydent powitał wszystkie delegacje wieńcowe. Następnie para prezydencka i goście wsiedli do bryczek i barwny korowód, któremu towarzyszyła muzyka i śpiew, przemaszerował na stadion COS, gdzie miała miejsce główna część Święta Plonów (na żywo transmitowana w TVP 1).

Korowód otwierał wieniec z Garbowa niesiony przez przystojnych panów w strażackich mundurach: Tadeusza Pacułę, Piotra Adamczyka, Jacka Poleszaka i Jerzego Kuryłę, których otaczał krąg garbowskich gospodyń w pięknych strojach lubelskich. Tablicę z nazwą gminy, powiatu i regionu, przed delegacją wieńcową, niósł Marian Wójcik również w stroju ludowym.

W marszu z kaplicy na scenę główną (ok. 1,5 km) śpiewom kobiet wtórowała wiernie Kapela Wojciechowska, w zespole której grał najstarszy na dożynkach muzyk 94 letni Czesław Zając.

Garbowska grupa wieńcowa wniosła zwycięski wieniec na scenę główną i była obecna podczas całej ceremonii.

Zgodnie z tradycją starostowie dożynek Zofia Kozłowska i Krzysztof Kalenik wręczyli parze Prezydenckiej chleb upieczony z tegorocznej mąki. Następnie Zespół Pieśni i Tańca „Łany” obtańczył Gospodarzy Dożynek przy naszym wieńcu.

W swoim oficjalnym wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski powiedział m.in.:

„Jan Paweł II mówił do rolników, że model chłopa lub chłoporobotnika pracującego z małym skutkiem, a ponad siły, winien być zastąpiony modelem wydajnego i niezależnego producenta. Świadomego i umiejącego korzystać nie gorzej niż inni z dóbr kultury i zdolnego do jej pomnażania”. Te słowa brzmiały wówczas jak marzenia. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko realizacji papieskich marzeń z okresu sprzed przekształceń ustrojowych w naszym kraju... 

Polska wieś nie jest rajem na ziemi. Ma wiele kłopotów, ma wiele problemów. Ale jest takim miejscem, w którym widać, że ciężka praca przynosi efekty, jest pracą owocną. I to powinno dla nas stanowić zachętę na przyszłość - mówił.

Wyraził też wdzięczność tym, którzy pracują na rzecz nowoczesności i przyszłości polskiej wsi.

Chcę podziękować także wszystkim, którzy pilnują pięknej narodowej tradycji, która ma swoje szczególne zakorzenienia na wsi polskiej. Chcę serdecznie podziękować także rodzinom wiejskim – kobietom, rolnikom, dzieciom, młodzieży za to, że stara się wykorzystać najlepiej jak można nowe szanse w postaci edukacji, dążenia do lepszego wykształcenia. Często z myślą o przeniesieniu tej wiedzy i zdobytego wykształcenia do siebie, do domu, na wieś polską. Aby czynić ją jeszcze lepszą, jeszcze mądrzejszą, jeszcze bardziej atrakcyjną – powiedział.

Podkreślił, że najpiękniejszy wieniec dożynkowy uwiły kobiety z Garbowa. Z sentymentem wspominał Garbów. - Kiedy w latach 80-tych wszystko było na kartki, jechałem z całą rodziną „maluchem” i zawsze w Garbowie udawało mu się kupić cukier bez kartek!

 Do udziału w Ceremoniale Dożynkowym i Gościńcu Prezydenta imienne zaproszenia z Kancelarii Prezydenta otrzymali i uczestniczyli w nim: wójt Kazimierz Firlej, przewodniczący Rady Gminy Jan Kazimierz Dudzik, zastępca wójta Małgorzata Sanaluta, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Gminy Katarzyna Chabros.

Cały przebieg uroczystości można było oglądać na zainstalowanych telebimach, zaś dokumentację fotograficzną z Dożynek Prezydenckich wykonał Stanisław M. Stępniak, red. naczelny „Głosu Garbowa”.

Wieczorem, setki młodych ludzi, przybyło na koncert. Na scenie, w centrum Spały, zagrał Enej. W tym czasie delegacja z Garbowa pakowała swoje stoisko. Powrotowi towarzyszyło zmęczenie, ale i wielka radość.

Jesteśmy wdzięczni Panu Marszałkowi Krzysztofowi Hetmanowi, że docenił dorobek, doświadczenie i artyzm pań z Garbowa w zakresie kultywowania kultury ludowej i zaprosił Koło wraz z władzami gminy do reprezentowania Województwa Lubelskiego na Dożynkach Prezydenckich w 2013 roku.

Delegacja Garbowa godnie reprezentowała Ziemię Lubelską, a pierwsze miejsce za wieniec dożynkowy KGW z Garbowa na Dożynkach Ogólnopolskich to najpiękniejsza promocja naszej gminy.

Halina Stępniak i Małgorzata Sanaluta

…………………………………………………

PS. Wcześniej z Garbowa był cukier biały,

    a teraz wieniec mamy wspaniały

                                                  SMS


Powrót

Liczba wyświetleń: 4876
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Rządowy fundusz rozwoju dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji
Lokalnych Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Ekoenergia dla Gminy Garbów
- kolektory i fotowoltaikaekoenergia
Projekty Unijne unia Program Czyste powietrze Program Czyste powietrze Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Garbów Mapa Plan gospodarki Niskoemisyjnej Plan gospodarki NiskoemisyjnejGospodarowanie odpadami odpady Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Poradnik Interesanta Ikona Podatki bip Zamówienia Publiczne zamowieniaSerwis eNależności  uslugikom Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa Ochrona Danych Osobowych Ochrona Danych Osobowych
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

ZOBACZ AKTUALNY NUMER: listopad-grudzień 2023 (394-395)

© 2018 Gmina Garbów Projekt i realizacja: